ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت کوین

ساتوشی کیست؟ به مناسبت رونمایی از مجسمه خالق مرموز و ساختار شکن بیت کوین

0 Comments

مجسمه برنزی نمادین ساتوشی که برای نخستین‌بار در جهان با هدف ادای احترام به خالق ناشناس «بیت کوین» ساخته شده است، در پایتخت مجارستان رونمایی شد.

این مجسمه به نحوی ساخته شده است که جزئیات صورت مجسمه مشخص نیست. همچنین طراحی صورت این فرد که یک هودی با لوگوی «بیت کوین» بر تن دارد به گونه‌ای است که بازدیدکنندگان می‌توانند چهره خود را در آن ببینند.

این مجسمه در نزدیکی رود «دانوب» واقع در بوداپست , بر روی یک سکوی سنگی قرار داده شده است؛ روی آن هم عنوان «ساتوشی ناکاموتو»، نام مستعاری که برای خالق مرموز رمزارز «بیت‌کوین» در نظر گرفته شده، حکاکی شده است.

 

ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت کوین
مجسمه نمادین ساتوشی خالق بیت کوین واقع در بوداپست مجارستان

برای ساخت این اثر، «رکا گرگلی» و «تاماس گیلی» خالقان این مجسمه سعی کردند با وجود ساخت مجسمه‌ای که ویژگی‌های ظاهری یک انسان را دارد، مسئله ناشناس بودن «ناکاموتو» را نیز رعایت کنند.

«آندرس گیورفی»، یک روزنامه‌نگار حوزه «بیت‌کوین» و کسی که ایده ساخت این مجسمه را مطرح کرده است می‌گوید این مجسمه علاوه بر این که ادای احترامی به «ناکاموتو» است، قدمی در راستای افزایش آگاهی درباره بلاکچین و رمزارزها نیز محسوب می‌شود.

مروری بر پیدایش بیت کوین

یکی از عجایب بیت کوین موفق‌ترین ارز مجازی جهان این حقیقت است که هیچکس نمی‌داند بیت‌کوین دقیقا توسط چه کسی ساخته شده و گمانه‌زنی‌ها تا همین امروز ادامه دارند.

بیت‌کوین برای نخستین بار در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ به دست عموم رسید. در آن زمان شخصی که خودش را ساتوشی ناکاموتو معرفی می‌کرد، مقاله‌ای تحت عنوان «بیت‌کوین: یک سیستم پول الکترونک همتا به همتا» را برای لیستی بلندبالا از فعالان حوزه تکنولوژی و برنامه نویسی ارسال کرد. 

این مقاله به موضوع بحث گروهی برنامه نویسان تبدیل شد، اما افراد کمی به موفقیت آن باور داشتند. در روز ۳ ژانویه ۲۰۰۹، ناکاموتو با استخراج نخستین بلوک، شبکه بیت‌کوین را به جهان هستی آورد.

ساتوشی خالق ارزدیجیتال بیت کوین

بیت‌کوین یکی از برجسته‌ترین ایده‌هایی بود که از جنبش سایفرپانک نشات گرفت. 

یکی از دلایل اینکه درک بیت‌کوین برای تازه‌واردان سخت است، اینست که بیت کوین ایده‌های مختلفی در زمینه پول، تکنولوژی، فلسفه، پردازش و سیاست را با یکدیگر درهم آمیخته است. 

آن‌طور که جان اولیور یک‌بار گفت: «بیت کوین تمام آن‌چیزی است که شما راجع به پول درک نمی‌کنید و تمام آن‌چه که راجع به کامپیوترها درک نمی‌کنید».

عقاید ساتوشی در مورد نظام پولی جهان

در نخستین روزهای بیت‌کوین، ناکاموتو یک نویسنده فعال در فضای مجازی بود. او به صورت آنلاین راجع به بیت‌کوین می‌نوشت و به سوالات از طریق همان لیست ایمیلش پاسخ می‌داد. 

این نوشته‌ها تا همین امروز حفظ شده‌اند و به وضوح نشان می‌دهند که یکی از انگیزه‌های اصلی ناکاموتو، ساخت ارزی دیجیتالی و غیرمتمرکز بوده که تحت کنترل بانک مرکزی قرار نداشته باشد.در سال ۲۰۱۱، او نوشت که: 

«مشکل اصلی پول‌های رایج، تمام اعتمادی است که می‌طلبند. باید بتوان به بانک مرکزی اعتماد کرد که ارز را کم‌ارزش نکند، اما تاریخچه ارزها پر است از اعتمادهای از دست رفته. 

باید بتوان به بانک‌ها اعتماد کرد که پول ما را نگه داشته و به صورت الکترونیکی منتقل‌اش کنند، اما آن‌ها پول را فوج‌فوج قرض می‌دهند و تنها بخش اندکی از آن را پیش خود باقی نگه می‌دارند.»

تولد بیت کوین

اختراع بلاک‌چین بیت‌کوین، دستاوردی ساختارشکن در دنیای علوم کامپیوتر بود. اگرچه این موضوع حقیقت دارد که ناکاموتو بنیان کار خود را روی تلاش‌های افرادی دیگر در این حوزه بنا کرد، اما الگوریتم خود او بود که مشکل پردازشی «تحمل خطای بیزانس» که منجر به دو بار خرج کردن میشد را حل کرد و ساخت یک ارز دیجیتالی غیرمتمرکز را امکان‌پذیر کرد. 

این موضوع نشان می‌دهد که ناکاموتو هم در زمینه اقتصاد و هم برنامه‌نویسی کامپیوتر خبره بوده. و این موضوع تلاشی گروهی را نشان می‌دهد.

مهم است بدانیم که هیچ اطلاعاتی راجع به هیچ برنامه‌نویسی به نام ساتوشی ناکاموتو تا پیش از سال ۲۰۰۸ میلادی وجود ندارد. علاوه بر این، نه ایمیل آدرس و نه وب‌سایت مورد استفاده از سوی او به هیچ منبع واحدی منتهی نمی‌شوند. 

در نتیجه، جالب است که چرا چنین آدمی با چنین دانش وسیعی ترجیح داده ناشناخته بماند و اینقدر برای حفاظت از حریم شخصی خود تلاش کرده است.

بیت کوین BITCOIN

ناپدید شدن ساتوشی و آغاز بیت کوین بر بستر بلاکچین

در ماه آپریل ۲۰۱۱، ناکاموتو که احتمالا از عملکرد موفقیت‌آمیز پروژه بیت‌کوین راضی بوده، آخرین ایمیل خود را به لیست متخصصین حوزه تکنولوژی و برنامه نویسی فرستاده و اعلام می‌کند:

«من به سراغ چیزهایی دیگر رفته‌ام. بیت‌کوین اکنون در دستان پرتوان گوین (گوین اندرسون) و همه مردم است». 

ساتوشی سپس سورس کد بیت‌کوین را در اختیار آن‌ها قرار داد و برای همیشه ناپدید شد.!!!!

 

در حال حاضر بلاک‌چین بیت‌کوین چیزی بالغ بر ۲000 میلیارد دلار ارزش دارد. این یعنی ساتوشی ناکاموتوی مرموز، از ناکجا آباد ظاهر شده، فرمی جدید از ارز را که ۱۰۰ درصد دیجیتال است و صدها میلیارد دلار می‌ارزد اختراع کرده، بدون اینکه هیچ بانک یا دولتی روی آن کنترل داشته باشد و بعد غیبش زده است. عجیب است، اما حقیقت دارد.!!!!

 

چیزی که این داستان را حتی از قبل هم جالب‌تر می‌کند، این حقیقت است که ساتوشی خودش نخستین بیت‌کوین‌ها را استخراج کرد، آن هم در سال ۲۰۰۹ که استخراج بیت‌کوین به آسانی و به سرعت انجام می‌شد. 

اکنون تخمین زده می‌شود که ناکاموتو صاحب ۱ میلیون بیت‌کوین است. 

چطور این راه می‌دانیم؟ بلاک‌چین بیت‌کوین مثل یک دفتر حساب‌رسی عمومی است و می‌توان تمام بیت‌کوین‌ها را درون بلاک‌چین دید. بیت‌کوین‌های ساتوشی هیچوقت جابه‌جا نشده‌اند!!!!!

 

با تشکر از شما فارکسری های عزیز

 

نظر شما چیست؟

نوشتن دیدگاه