قانون 10/000 ساعت | انقلابی در روانشناسی موفقیت و توسعه فردی

0 Comments

قانون ده هزار ساعت | خالق موفقیت‌های نامحدود

قانون 10/000 ساعت چیست؟

قانون ده هزار ساعت نتیجه یک تحقیق است که در سال ۱۹۹۰ توسط عده ای از روانشناسان روی افراد موفق انجام شد. 

آقای مالکوم گلدول در کتاب “از ما بهتران” (Outliers) نتیجه این بررسی را منتشر کرد. 

نتیجه تحقیقات پس از انتشار، بسیار مورد استقبال قرار گرفت و در ادامه مقالات بیشماری در تعریف، تمجید و توصیف قانون ده هزار ساعت نوشته شد.

این گروه با بررسی زندگی حرفه ای افراد موفق به یک نتیجه جالب دست یافتند. آنها زندگی آهنگسازان معروف، فوتبالیست ها، بزرگان دنیای کامپیوتر و … را بررسی کردند. 

مهم‌ترین نکات کتاب OUTLIERS

در کمال شگفتی به این نتیجه رسیدند که عموم آنها به طور میانگین، برای اینکه به حد کمال خود برسند و ستاره دنیای خود شوند، حدود ده هزار ساعت مداوم و خستگی ناپذیر کار (تمرین) کرده اند، و ناخواسته قانون ده هزار ساعت را رعایت کرده اند. 

مالکوم گلدول در کتاب OUTLIERS، قانون ده هزار ساعت را به جهان معرفی می‌کند. همان‌طور که او در کتابش شرح می‌دهد، نخبه‌های جهان همچون بیل گیتس، بیتلز و استاد بزرگ‌های شطرنج بعد از ده هزار ساعت تمرین به قدرت فوق‌العاده خود دست یافته‌اند. 

در واقع پیام قانون ده هزار ساعت این است که اگر ساعات معینی را به یک فعالیت خاص اختصاص دهید، می‌توانید در آن فعالیت خاص به اوج موفقیت برسید.

چطور از قانون ده هزار ساعت استفاده کنیم ؟

اگر بطور میانگین روزانه پنج ساعت برای حرفه مورد علاقه خود وقت بگذارید، حدودا پنج سال و نیم بعد در آن حرفه جز بهترین ها خواهید بود. هر چقدر زمان و ساعتی که در روز وقت میگذارید بیشتر باشد، نتیجه زودتر حاصل خواهد شد. 

این زمان‌بندی ها با توجه به سبک زندگی و روانشناسی هر فرد کاملا نسبی است، به فرض مثال فردی را در نظر بگیرید که روزانه 12 ساعت یک تخصص را به صورت حرفه‌ای فرا میگیرد، خب واضح است که این فرد در مدت 2 سال به قانون ده هزار ساعت میرسد.

اما باید این مورد را هم در نظر بگیرید که ساعتهای تمرین در روز بستگی به عوامل زیادی خواهد داشت، مانند اینکه علاوه بر تمرین باید درستان هم بخوانید، یا اگر شاغل هستید باید زمان زیادی را صرف کار، استراحت و رفت و برگشت به منزل کنید و ببینید که انرژی باقی مانده در بدنتان چند ساعت تمرین در یک روز را پوشش میدهد.

نگران ساعاتی که باید تمرین کنید، نباشید

چیزی که اهمیت دارد خود تمرین است، شما میتوانید حتی روزی دو ساعت تمرین کنید، اما تمرین را به هیچ عنوان کنار نگذارید! 

استمرار مهم ترین نکته است. شما باید آموزش تخصص مورد نظر را به یک عادت جذاب و مستمر در زندگیتان تبدیل کنید.

کسی که شما را مجبور نکرده در پنج سال در رشته خود فوق تخصص بگیرید! حالا چند سال دیرتر چه اشکالی دارد؟ عنوان متخصص میتواند مدتی منتظر شما بماند. اما ادامه دادن این راه خیلی اهمیت دارد.

 

بقول قدیمی ها: آهسته و پیوسته میتوان هر قله ای را فتح کرد !!!

این نکات را همواره به خاطر داشته باشید

تشخیص عملکرد ماهرانه

اولین قدم برای رسیدن به عملکرد جهانی این است که بدانیم عملکرد ماهرانه چگونه است؟

این کار در زمینه‌هایی که معیار مشخصی برای موفقیت ارائه می‌شود، مثل شطرنج، تلاش‌های ورزشی و موسیقی کلاسیک آسانتر است؛ اما در زمینه‌های دیگری همچون مدیریت، فروش، تعلیم و تربیت که عملکرد در معرض متغییرها و مفاهیم بسیار زیادی قرار می‌گیرد، دشوارتر می‌گردد. 

مهم  این است که مهارت‌ها را به “بازنمودهای ذهنی” تجزیه کنیم تا بفهمیم یک عملکرد فوق‌العاده باید چگونه باشد و چگونه به نظر برسد. وقتی دیدگاه درستی از یک عملکرد سطح بالا پیدا کردید، می‌توانید روی پیشرفت کارتان تمرکز کنید.

شناسایی نقاط ضعف

مولفه مهم دیگر در مورد تمرین آگاهانه، دریافت بازخودهای مداوم از عملکرد خودتان است، به گونه‌ای که بتوانید نقاط ضعف‌ خود را شناسایی کرده و شروع به اصلاح آن‌ها نمایید. 

در برخی عرصه‌ها مثل جراحی، بازخورد، بخش طبیعی کار است؛ چرا که شما به سرعت می‌فهمید که چه زمانی خطا کرده‌اید. اما در اکثر موارد، نیاز به کسانی دارید که بر اعمال شما نظارت داشته باشند و شما را هدایت کنند.

اهمیت مربی(راهنما) در مسیر موفقیت

بعد از 50 ساعت تمرین گلف، اکثر آدم‌ها می‌توانند از نظر منطقی گلف‌بازان حرفه‌ای باشند. و بعد از کمی پیشرفت، گلف به یک تفرج اجتماعی تبدیل می‌شود که آن‌ها برای تفریح در آن شرکت می‌کنند. افراد ساعت‌ها مشغول تمرین می‌شوند ولی این کار به بهتر شدن بازی آنان کمک نمی‌کند.

 

از سوی دیگر، گلف‌بازان حرفه‌ای علاوه بر این که ساعت‌ها به تنهایی تمرین می‌کنند، با مربیان خودشان هم کار می‌کنند. 

نه به این خاطر که به انگیزه نیاز دارند یا به کسانی که به آن‌ها بگوید چه کار انجام دهند ( اگر نتوانید در خود انگیزه ایجاد کنید و اطلاعات زیادی درباره بازی گلف کسب کنید، حرفه‌ای نخواهید شد)؛ بلکه به این خاطر که بازخوردها را ارائه و پیشرفت‌ها را نشان دهند. 

نوازندگانی که در سطح جهانی هستند همیشه کار می‌کنند تا نقاط ضعف خود را شناسایی کنند و به همین دلیل است که قهرمانان حرفه‌ای نیز ساعت‌های زیادی را در اتاق فیلم سپری می‌کنند تا به‌دنبال نقص‌های کوچک در تکنیک خود باشند. 

تنها راهی که می‌توانید عملکرد خود را بهتر کنید، شناسایی نقاطی هستند که هنوز باید روی آن‌ها کار کنید.

طراحی آموزش برای بهتر شدن

ایجاد بازنمودهای ذهنی روشن و شناسایی نقاط ضعف هر دو مهم هستند، اما اگر برای آموزش طراحی نکنید، به‌خصوص در نقاطی که نیاز به پیشرفت دارید، آن‌ها نیز بی‌فایده خواهند بود. به روشی که در مدرسه ورزش می‌کردید، فکر کنید. 

مربی احتمالاً برخی اصول ابتدایی را برای شما عنوان می‌کرد و بعد در تمرین‌های گروهی شما را هدایت می‌کرد.ممکن است برخی فیلم‌ها را ببینید و بتوانید نقص‌های عملکرد خود را تشخیص دهید، اما به ندرت تمرین‌های شخصی برای رفع آن نقص‌ها به شما داده می‌شود. این نوع آموزش نتایج مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

 

برای آن که دلیلش را بفهمید، دوباره به مثال گلف باز می‌گردیم. گلف‌بازان حرفه‌ای با 18 راند بازی کردن، تمرین می‌کنند. آن‌ها شات‌های خاصی را بارها و بارها تمرین می‌کنند و توجه خاص به بازی کسانی دارند که شکست می‌خورند. کار دشواری است، به همین دلیل است که افراد کمتری خود را در معرض این کارها قرار می‌دهند و در میان بهترین‌های حرفه و رشته خود جای می‌گیرند.

سخن آخر

 هیچ محدودیتی برای پیشرفت وجود ندارد. 

بعد از یک قرن، رکوردهای المپیک هر 4 سال شکسته می‌شوند. در تمام رویدادها، قهرمانان هر نسل بهتر از نسل گذشته عمل می‌کنند. 

عجیب است که ما چنین پیشرفت و بهبودی را در زندگی حرفه‌ای خود انتظار نداریم. همانند گلف‌بازانی که آخر هفته‌ها بازی می‌کنند، اکثر ما مهارت‌های کافی را می‌آموزیم اما هرگز فراتر از آن پیش نمی‌رویم. ما می‌توانیم بهتر از این‌ها عمل کنیم.

 

با تشکر از شما فارکسری های عزیز

نوشتن دیدگاه