تحلیل و معرفی پروژه چین لینک (LINK) | 4 ژانویه 2022

0 Comments

مقدمه

هدف یک سری پروژه‌های بلاک چین، رفع مشکلات صنعت ارزهای دیجیتال است. چین لینک (Link)  یکی از همین پروژه‌هاست که در تلاش است تا همکاری چند جانبه و بینابینی را وارد دنیای بلاک چین‌ها کند.

پروژه چین لینک

پروژه چین لینک یکی از برجسته‌ترین پروژه‌های  ارز دیجیتال در جهان است. این پروژه تاکنون جوایز و تقدیرنامه‌های متنوع و معتبری کسب کرده است؛ به عنوان مثال در سال ۲۰۲۰ مجمع اقتصاد جهانی جایزه برترین فناوری پیشگام در توسعه بلاکچین را به چین لینک تقدیم کرد.

شروع چین لینک

 این پروژه در سپتامبر ۲۰۱۷ با صدور یک میلیارد توکن لینک (LINK) شروع به کارکرد. ارز دیجیتال لینک در هنگام عرضه اولیه در ۲۰۱۸ فقط ۲۰ سنت قیمت داشت؛ با این وجود ۳۲ میلیون دلار سرمایه اولیه به دست آورد. 

در ماه می سال ۲۰۱۹ چین لینک رسماً سیستم عامل خود را بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی نمود. در این سال چین لینک رشد چشمگیری را تجربه نمود؛ به طوری که در عرض یکسال قیمت چین لینک بیش از 6 برابر افزایش یافت.

بنیانگذار چین لینک چه کسی است؟

پروژه چین لینک در ژوئن سال ۲۰۱۷ توسط شرکت تکنولوژی SmartContract در سان فرانسیسکو ابداع شد. بنیانگذاران این پروژه سرگئی ناذاروف و استیو الیس هستند. سرگئی ناذاروف بنیانگذار SmartContract ، Secure Asset Exchange  وCryptoMail  نیز هست.

چرا چین لینک به وجود آمد؟

قراردادهای هوشمند، قراردادهای از پیش تعریف‌شده‌ای هستند که برای آنالیز شرایط در بلاک چین ایجاد می‌شوند. این قراردادها به‌منظور ارزیابی تصمیم نهایی خود به شرایط و داده‌های مشخصی متکی می‌باشند. 

ازآنجایی‌که قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین هستند، هر دو قابل تائید و تغییرناپذیر هستند. به این معنا که هیچ فردی نمی‌تواند آن‌ها را حذف و یا اصلاح کند.

بااین‌حال برنامه قراردادهای هوشمند شاهد محدودیت‌هایی است که بر اساس آن‌ها این قراردادها به داده‌هایی فراتر از بلاک چین وابسته هستند. این همان نقطه‌ای است که بر اساس آن باید داده‌های خارج از زنجیره به فرمت درون زنجیره‌ای ترجمه شوند. به دلیل تفاوت زبان داخل و خارج زنجیره پیوند منابع داده‌های خارجی با قراردادهای هوشمند دشواراست.

chainlink ابداع شد تا این شکاف را طریق یک شبکه غیرمتمرکز با نام اوراکل‌ برطرف کند. اوراکل‌ به‌عنوان میان‌افزار عمل کرده و داده‌ها را از منابع خارجی به زبانی که قراردادهای هوشمند داخلی آن‌ها را درک ‌می‌کنند، ترجمه کند.

چین لینک چگونه عمل می‌کند؟

چین لینک مجموعه‌ای از نودهای غیرمتمرکز است که اطلاعات را از منابع خارج از بلاکچین (off-blockchain) دریافت و با استفاده از اوراکل به قراردادهای هوشمند on-blockchain تبدیل می‌کنند.

3 زنجیره قرارداد هوشمند در چین لینک

  •  1. قرارداد اعتبار: در این زنجیره سابقه عملکرد ارائه دهندگان اوراکل بررسی می‌شود تا گره‌های غیرقابل اعتماد مشخص شده و حذف شوند.
  • 2. قرارداد تطبیق سفارش: سفارش کاربر را در شبکه ثبت و با اطلاعات ارائه دهندگان اوراکل تطبیق می‌دهد تا با تجزیه و تحلیل اطلاعات آنها بهترین ارائه‌دهندگان را انتخاب نماید.
  • 3. قرارداد جمع‌بندی نهایی: در زنجیره جمع‌آوری تمام اطلاعاتی که به وسیله ارائه دهندگان اوراکل عرضه شده‌اند با یکدیگر سنجیده می‌شود تا یک نتیجه کامل و صحیح استخراج و به سفارش دهنده ارائه شود.
اگر یکی از ارائه‌دهندگان اوراکل اقدام به انتشار اطلاعات نادرست کند، بلافاصله شناسایی و به وسیله از دست دادن اعتبار خود مجازات می‌شود.
 

اطلاعات تکمیلی در مورد چین لینک

 
در حال حاضر چین لینک  با ارزش بازار حدود ۷.۹۶ میلیارد دلار، در رتبه ۱۵ بازار قرار دارد ؛ عرضه کل ارز دیجیتال چین لینک به 1 میلیارد واحد محدود است، به این معنا که امکان تولید رمز ارزهای بیشتر چین لینک وجود نداشته و این امر خود باعث کم‌یابی و افزایش ارزش این ارز دیجیتال در بلند مدت می‌شود.
 
این شرکت، 30 درصد از تعداد رمز ارزهای لینک را برای توسعه و پرداخت دستمزد کارکنان خود اختصاص داده است. 35 درصد از توکن‌ها نیز برای عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال LINK تخصیص داده شده بود. 35 درصد باقی مانده (350 میلیون واحد چین لینک) هم برای ایجاد مشوق در شبکه، نظیر پرداخت به نودها، در نظر گرفته شده است.
 
با توجه به پتانسیل‌بالای ارز دیجیتال چین لینک و همچنین سرمایه‌گذاری روی آن توسط صندوق‌سرمایه‌گذاری گری اسکیل، آینده این رمز ارز را از دیدگاه تکنیکالی باهم بررسی می‌کنیم.

نمودار تحلیل تکنیکال(روزانه)

در تایم فریم روزانه و نمای دور ارز دیجیتال چین لینک با نماد LINK ، متاسفانه خط روند صعودی خود را از دست داده و اکنون می‌تواند با پولبک یا عدم پولبک به این خط، به ریزش خود ادامه دهد. (اگر مایل به هولد این ارزدیجیتال و خرید با تخفیف در بهترین نقطه هستید به قسمت مشاوره ارزدیجیتال مراجعه فرمایید)

نتیجه‌گیری

ارز دیجیتال چین لینک یک پروژه با پتانسیل بالا و راه‌حلی برای مشکلات بلاکچین است. با توجه به قدرت بنیان‌گذاران و مشاوران این شرکت و همچنین استحکام راه‌حل‌های آن، زیر نظر گرفتن رمز ارز چین لینک (  ChainLink) یکی از مهم‌ترین کارها برای سرمایه گذاران است.

 

ارز دیجیتال چین لینک از زمان آغاز به کار خود عملکرد بسیار خوبی داسته و با پذیرش بیشتر، پیشرفت آن در آینده نیز حتمی است.

 

نظر شما در مورد چین لینک چیه؟

هولد کردید یا نه؟

با تشکر از همراهی شما فارکسری‌های عزیز

نوشتن دیدگاه