نشست مطبوعاتی جروم پاول، افزایش نرخ بهره؟ | خبر فوری

0 Comments

جروم پاول رئیس بانک فدرال رزرو، روز چهارشنبه 26ژانویه 2022 پس از بیانیه کمیته بازار آزاد – FOMC، در اولین نشست مطبوعاتی سال جدید به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

جهت مشاهده پخش مستقیم نشست مطبوعاتی از این لینک استفاده کنید

 

به گزارش فارکسر و به نقل از سی ان بی سی ، فدرال رزرو انتظار دارد که به زودی افزایش نرخ بهره فدرال را آغاز کند زیرا تورم بسیار بالاتر از 2 درصد است و بازار کار قوی است.

 

سیاستگذاران همچنین در 26 ژانویه تصمیم گرفتند به کاهش سرعت ماهانه خالص خرید دارایی‌های خود ادامه دهند و آن را در اوایل مارس به پایان برسانند.

 

از ابتدای فوریه، بانک مرکزی دارایی های خود را از اوراق بهادار خزانه داری حداقل 20 میلیارد دلار در ماه و اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن نمایندگی را حداقل 10 میلیارد دلار در ماه افزایش خواهد داد.

 

هیچ نشانه خاصی در روز چهارشنبه وجود نداشت که فدرال رزرو ممکن است شروع به کاهش دارایی های اوراق قرضه کند که ترازنامه آن را به نزدیک به 9 تریلیون دلار افزایش داده‌است. با این حال، کمیته بیانیه ای منتشر کرد که در آن «اصول کاهش اندازه ترازنامه» را تشریح کرد.

 

بیانیه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا – FOMC

فدرال رزرو امروز در بیانیه خود به افزایش نرخ بهره در ماه مارس اشاره کرد .

 

در مواجهه با بازارهای مالی متلاطم و تورم شدید، فدرال رزرو روز چهارشنبه اعلام کرد که می تواند به زودی نرخ بهره را برای اولین بار در بیش از سه سال گذشته افزایش دهد.

 

در اقدامی که چندان غافلگیرکننده نبود، گروه سیاستگذاری فدرال رزرو اعلام کرد که به زودی افزایش یک چهارم درصدی به نرخ استقراض کوتاه مدت معیار آن را انجام خواهد داد. این اولین افزایش از دسامبر 2018 خواهد بود. این بیانیه در واکنش به تورم در بالاترین سطح خود در نزدیک به 40 سال گذشته است.

 

بیانیه پس از نشست کمیته بازار آزاد فدرال زمان مشخصی برای زمان افزایش قیمت ارائه نکرده است. اگرچه نشانه‌ها حاکی از آن است که ممکن است به محض جلسه مارس رخ دهد.

 

در بیانیه آمده است کمیته انتظار دارد با تورم بالای 2 درصد و بازار کار قوی، به زودی این اتفاق بیفتد. این برای افزایش محدوده هدف برای نرخ وجوه فدرال مناسب است. فدرال رزرو در ماه فوریه تشکیل جلسه نمی دهد.

 

علاوه بر این، کمیته اشاره کرد که خرید ماهانه اوراق قرضه بانک مرکزی تنها 30 میلیارد دلار در ماه فوریه ادامه خواهد داشت. که نشان می‌دهد این برنامه می‌تواند در ماه مارس و همزمان با افزایش نرخ‌ها به پایان برسد.

 

در بیانیه آمده است با توجه به ترازنامه 8.9 تریلیون دلاری، کاهش خرید پس از افزایش نرخ بهره آغاز خواهد شد. بانک مرکزی قصد دارد با تعدیل مبالغ سرمایه گذاری مجدد از اصل پرداخت های دریافتی از اوراق بهادار موجود در حساب بازار (SOMA)، دارایی های اوراق بهادار خود را در طول زمان کاهش دهد.

نشست مطبوعاتی جروم پاول 26ژانویه

پاول در نشست مطبوعاتی گفت د فدرال‌رزرو دستمزدها را به عنوان یک فشار تورمی در نظر می‌گیرد. جروم پاول تاکید کرد که افزایش دستمزدها، چیزی که بانک‌های مرکزی می‌خواستند در دهه گذشته در طول بهبود اقتصادی قبلی ببینند، ممکن است در مبارزه با تورم منفی باشد.

 

رئیس فدرال رزرو گفت: “دستمزدها نیز به سرعت افزایش یافته است . ما به خطراتی که رشد دستمزد واقعی بیش از بهره وری مستمر می تواند فشار صعودی بر تورم وارد کند، توجه داریم.”

 

همچنین وی گفت که تورم بالا مشکلات قابل توجهی را بر مردم تحمیل کرده است. به‌ویژه آنهایی که با هزینه‌های بالاتر مواد ضروری مانند غذا و مسکن دست و پنجه نرم می‌کنند. او افزود که ثبات قیمت برای فدرال رزرو برای حمایت از توسعه طولانی مدت ، کلیدی است.

 

او در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما به اهداف خود برای ثبات قیمت متعهد هستیم. ما از ابزارهای خود هم برای حمایت از اقتصاد و یک بازار کار قوی و هم برای جلوگیری از تثبیت تورم بالاتر استفاده خواهیم کرد.

 

بازار کار می تواند افزایش نرخ را تحمل کند

به گفته جروم پاول، فدرال رزرو می تواند نرخ بهره را بدون آسیب رساندن به بهبود بازار کار افزایش دهد. پاول گفت: «من فکر می کنم فضای زیادی برای افزایش نرخ بهره بدون تهدید بازار کار وجود دارد. رئیس فدرال رزرو به این واقعیت اشاره کرد که فرصت های شغلی در حال حاضر از بیکاران آمریکایی بیشتر است .

 

دلیل آن این است که بازار کار “بسیار بسیار قوی” است. نرخ اصلی بیکاری به زیر 4 درصد رسیده است، اگرچه مشارکت نیروی کار هنوز کمتر از سطح قبل از همه گیری است.

 

اقتصاد دیگر نیازی به سطوح بالای حمایت از سیاست پولی ندارد

پاول می گوید: اقتصاد به تنهایی و بدون حمایت شدید از سیاست پولی به اندازه کافی قوی است. پاول طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «با توجه به پیشرفت قابل توجهی که در بازار کار و تورم که بسیار بالاتر از هدف بلندمدت 2 درصدی ما بوده است، اقتصاد دیگر نیازی به سطوح بالای حمایت از سیاست پولی ندارد.» .

 

وی افزود: “به همین دلیل است که ما خرید دارایی های خود را به تدریج حذف می کنیم … و ما انتظار داریم که به زودی محدوده هدف را برای نرخ وجوه فدرال افزایش دهیم.”

 

کاهش ترازنامه مدتی طول می کشد

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت، مدتی طول می کشد تا بانک مرکزی ترازنامه خود را در آینده باز کند. پاول به خبرنگاران گفت: «ترازنامه به میزان قابل توجهی بزرگتر از آن چیزی است که باید باشد. «مقدار قابل توجهی انقباض در ترازنامه وجود دارد که باید انجام شود. این مقداری زمان می برد. ما می خواهیم این روند منظم و قابل پیش بینی باشد.»

 

خطر افزایش تورم وجود دارد

جروم پاول گفت که این خطر وجود دارد که تورم به این زودی ها به سطح قبل از همه گیری کاهش پیدا نکند و افزایش قیمت ها می تواند شتاب بگیرد. ریسک‌های تورمی از دیدگاه اکثر شرکت‌کنندگان در FOMC و مطمئناً از نظر من همچنان رو به افزایش است.

 

این خطر وجود دارد که تورم بالایی که شاهد آن هستیم طولانی شود. این خطر وجود دارد که حتی بالاتر هم حرکت کند. شما پرسیدید که خطرات چیست و ما باید با سیاست پولی خود در موقعیتی باشیم که به همه نتایج محتمل رسیدگی کنیم.»

 

پاول همچنین خاطرنشان کرد که حل مشکلات زنجیره تامین بیش از آنچه فدرال رزرو در ابتدا پیش بینی کرده بود طول می کشد.

بیشتر بخوانید

نوشتن دیدگاه