چگونه از بروز فومو (FOMO) جلوگیری کنیم؟ راز درمان قطعی فومو چیست؟

0 Comments

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

مقدمه

فومو (FOMO) یا ترس از دست دادن، یک عبارت جدید است که در ذات زندگی ما ریشه پیدا کرده است. فومو یک پدیده نوظهور در عصر دیجیتال مدرن است. این سندروم ۶۹ درصد از افراد هزاره جدید را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تاثیر قابل توجهی در شیوه‌های معامله‌گری و زندگی مدرن ایجاد کرده است.

فومو چیست؟

فومو (FOMO)، مخفف عبارت Fear of Missing Out و به معنی ترس از دست دادن است. فومو احساس ناآرامی و اضطرابی است که وقتی به شما دست می‌دهد که می‌بینید دیگران از تجربه‌های خوب و مثبت خودشان صحبت می‌کنند و شما فکر می‌کنید که در حال از دست دادن فرصت‌ها هستید.

گسترش فومو با ظهور سوشال مدیا

این پدیده با ظهور شبکه‌های اجتماعی وسعت بیشتری پیدا کرده، چرا که در فضای مجازی به راحتی می‌توانید مشاهده کنید که دیگران در هر لحظه چه چیزهایی را تجربه می‌کنند.

فومو

عوارض فومو

  • فقدان دیدگاه بلندمدت
  • عدم تمایل به صبر
  • اعتماد به نفس خیلی زیاد
  • اعتماد به نفس خیلی کم
  • توقعات زیاد و بی‌مورد می‌شود

منظور از فومو در حرفه معامله‌گری چیست؟

در دنیای بازارهای مالی، فومو وضعیتی است که در آن معامله‌گر می‌ترسد که یک فرصت بزرگ و خوب معاملاتی را در بازار از دست بدهد. 

فومو مسئله متداولی در معامله‌گری بازارهای مالی است و هرکسی ممکن است تحت تأثیر آن قرار بگیرد. هم معامله‌گران مبتدی با حساب‌های کوچک و هم معامله‌گران مجربی که برای مؤسسات بزرگ کار می‌کنند، ممکن است فومو یا ترس از دست دادن فرصت‌های معاملاتی را تجربه کنند.

ابتلا به فومو در حین معاملات

این احساس زمانی به شما دست می‌دهد که متوجه یک حرکت بزرگ در قیمت می‌شوید و با خود می‌گویید: «من باید از این فرصت استفاده کنم و همین حالا وارد معامله شوم. نمی‌توانم اجازه دهم این فرصت از دست برود». 

در واقع، میل به ورود به معامله با مشاهده آن حرکت قیمت، قضاوت شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در نتیجه انجام تحلیل و بررسی بازار پیش از ورود به معامله، خیلی مشکل می‌شود.

فومو

دلیل انجام معاملات فومویی چیست؟

معاملاتی که از روی فومو انجام می‌شوند، نشان می‌دهند که احساسات غالب ما در هنگام معامله کردن، طمع و حسادت هستند. 

یعنی ما تمایل داریم مانند دیگر معامله‌گرانی که از پیش وارد معامله شده‌اند و از آن حرکت بازار در حال سود گرفتن هستند، بهره‌مند شویم، بدون اینکه در نظر بگیریم شاید حرکت بازار در آن جهت به پایان رسیده باشد. 

متأسفانه هر چه بازار بیشتر به حرکت خود در آن جهت ادامه می‌دهد، احساس فومو بیشتر و قوی‌تر می‌شود. اما از طرفی هر چه بیشتر قیمت به حرکت خود در آن جهت ادامه دهد، احتمال اینکه روند حرکت تغییر کند یا به سطح مقاومتی یا حمایتی قبلی پولبک کند هم بیشتر می‌شود. 

سرانجام معاملات فومویی

از روی تجربه می‌گویم که اکثر معاملاتی که به دلیل فومو انجام می‌شوند، در نهایت شکست می‌خورند و با ضرر بسته می‌شوند زیرا شما با احساسات تصمیم گرفته‌اید و چشمان خود را به روی منطق بسته‌اید، در صورتیکه می‌توان از ورود به این معاملات با رعایت کمی نظم و دیسیپلین کاری، از بروز حس فومو جلوگیری نمود که در ادامه همین مقاله به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های یک معامله‌گر فومویی

ترس از دست دادن فرصت‌های معاملاتی، دشمن هر روزه همه معامله‌گران است و همین ترس و وحشت، فرایند تصمیم‌گیری معامله‌گران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این احساس سبب می‌شود معامله‌گران خیلی زود، با عجله و بدون اینکه تائید و نشانه‌ای داشته باشند، به معاملات ورود کنند، در حالیکه ممکن است خیلی دیر شده باشد. 

راه غلبه بر فومو در هنگام معامله کردن، داشتن کنترل کامل روی احساسات زیر است. اما بسیاری از معامله‌گران هنوز روی روانشناسی فردی مسلط نیستند و همچنان از روی احساس فومو معامله می‌کنند و معمولا از ویژگی‌های زیر برخوردار هستند:

 

طمع

یک معامله‌گر فومویی همه چیز را همین حالا می‌خواهد. اگر شما هم در هنگام معاملات همین احساس را دارید، احتمالا فومو مشکل شما هم هست. این افراد به جای اینکه فکر کنند چگونه معاملات را به نحو احسن اجرا کنند، به این فکر می‌کنند که از هر معامله چقدر سود بدست آورند.

تفکر گله‌ای

یک معامله‌گر فومویی معمولا وقتی می‌بیند دیگران کاری را انجام می‌دهند، او هم تمایل پیدا می‌کند همان کار را انجام دهد، بدون اینکه دلیل آن را بداند. در حرفه معامله‌گری، دنبال کردن دیگران می‌تواند به انجام معاملات غیرمسئولانه و نتیجه‌های مخرب منجر شود.

عجول بودن

معامله‌گران فومویی معمولا عجول هستند. آن‌ها نمی‌خواهند منتظر باشند تا نشانه‌های ورود به معامله تکمیل شود. این افراد فقط می‌خواهند هرچه سریع‌تر معامله را اجرا کنند، چون می‌ترسند قیمت فرار کند.

توقعات بالا

بعضی از معامله‌گران توقعات خیلی بالایی دارند. آن‌ها می‌خواهند موجودی حساب خود را در عرض یک ماه دو برابر کنند و به همین خاطر معاملات غیرمنطقی انجام می‌دهند.

عدم اعتماد به نفس

بعضی از معامله‌گران پس از چند معامله منفی، سعی می‌کنند هر طوری شده ضررهای خود را جبران کنند. به همین خاطر، کاملا تصادفی و رندوم معامله می‌کنند تا سریع سود کنند و ضررهای قبلی را پوشش دهند. اما متأسفانه، با این کار ضررهای بیشتری به خودشان وارد می‌کنند.

تردید

بعضی از معامله‌گران درست تصمیم نمی‌گیرند، در حالیکه در حرفه معامله‌گری، توانایی گرفتن تصمیمات صحیح بسیار مهم است. این دسته از افراد مدام تصمیمات خود را تغییر می‌دهند. مثلا در مورد زمان ورود به معاملات، حجم معاملات، نحوه تعیین حدود سود و ضرر و غیره مردد هستند. افرادی که نمی‌توانند به درستی تصمیم بگیرند، بیشتر گرفتار فومو می‌شوند.

نداشتن استراتژی معاملاتی

معامله‌گران فومویی معمولا استراتژی معاملاتی ندارند. آن‌ها فقط در هر موقعیتی که احساس کنند خوب است، معامله می‌کنند. وقتی قیمت در یک جهت حرکت می‌کند، با خود فکر می‌کنند که قیمت برای همیشه در همان جهت حرکت خواهد کرد.

نداشتن دیدگاه بلندمدت

معامله‌گران فومویی معمولا نسبت به حرفه معامله‌گری دیدگاه بلندمدت ندارند. چرا که اگر واقعا دیدگاه بلندمدت می‌داشتند، می‌دانستند که هزاران موقعیت معاملاتی دیگر در آینده وجود خواهد داشت، بنابراین لزومی ندارد نسبت به یک معامله تعصب زیادی داشته باشند.

تحمیل تمایل خودبه بازار

معامله‌گر فومویی دوست دارد اینطور فکر کند که بازار طبق خواسته او حرکت می کند. او معتقد است که چون او در یک جهت وارد معامله شده است، پس بازار در همان جهت حرکت خواهد کرد.

فلج تحلیلی

بعضی از معامله‌گرانی که تحت تأثیر فومو قرار دارند، در واقع می‌توانند فرصت‌های معاملاتی را به‌موقع تشخیص دهند، اما در تحلیل‌های خود دچار سردرگمی می‌شوند و به همین خاطر نمی‌توانند در زمان مناسب به معاملات ورود کنند. سپس وقتی که بالاخره قیمت در جهت پیش‌بینی شده حرکت کرد، آن‌ها سعی می‌کنند به معامله ورود کنند و فرصت را از دست ندهند، اگر چه دیر شده باشد و قیمت از منطقه مناسب ورود به معامله عبور کرده باشد.

 

نداشتن برنامه مدیریت ریسک

معمولا افرادی که از روی ترس از دست دادن موقعیت‌ها به معامله می‌کنند، برنامه‌ای هم برای مدیریت ریسک معاملات ندارند. اکثر مواقع وقتی وارد معامله می‌شوند که قیمت خیلی از سطح مناسب ورود فاصله گرفته و لذا به سختی می‌توان موقعیت مناسبی برای حد ضرر معامله تعیین نمود.

عوامل محرک فومو

اگرچه فومو یکی از احساسات درونی معامله‌گر است، اما عواملی هستند که می‌توانند محرک این احساس باشند. این عوامل عبارتند از:

 

زیاد بودن نوسانات بازار

وقتی نوسانات بازار زیاد باشد و قیمت مدام تغییر جهت دهد، احتمال اینکه معامله‌گر گرفتار احساس فومو شود، افزایش می‌یابد. وقتی معامله‌گر می‌بیند که قیمت به شدت در یک جهت حرکت کرده است، ممکن است وسوسه شود و در آن جهت به معامله ورود کند.

اخبار

انتشار بعضی اخبار ممکن است باعث شود معامله‌گر بخواهد با عجله و از ترس اینکه مبادا یک فرصت برای کسب سود را از دست بدهد، معامله‌ای انجام دهد.

دریافت سیگنال

معامله‌گر ممکن است از جایی سیگنالی دریافت کند مبنی بر اینکه ارزش یک سهام در آینده نزدیک به شدت رشد می‌کند. از همین رو و بدون هیچگونه تحلیل و بررسی بیشتر و همچنین از ترس اینکه مبادا این فرصت معاملاتی را از دست بدهد، فوراً آن سهام را خریداری می‌کند.

گروه‌ها و انجمن‌های فضای مجازی

گروه‌ها و انجمن‌های بسیاری هستند که در آن‌ها معامله‌گران در مورد معاملات خود بحث و گفتگو می‌کنند. شما می‌توانید این قبیل گروه‌ها را در توئیتر، رِدیت، فیسبوک، اینستاگرام و … مشاهده کنید. یک معامله‌گر وقتی می‌بیند دیگران معاملات موفقی انجام داده‌اند و سود کرده‌اند، ممکن است احساس کند که عقب افتاده و پیشرفتی نداشته است.

دنباله‌ای بلند از معاملات مثبت

در بُعد فردی، دنباله‌ای از معاملات مثبت و موفق ممکن است شما را هیجان‌زده کند. شاید در این شرایط احساس کنید که شکست‌ناپذیر هستید و لذا دیگر با توجه کمتر یا حتی بصورت رندوم و تصادفی معامله کنید.

دنباله‌ای از معاملات منفی

دنباله‌ای از معاملات منفی ممکن است باعث شود وقتی شرایط ورود به معامله برقرار می‌شود، از ورود به معامله هراس داشته باشید. مدتی بعد وقتی می‌بینید که قیمت در جهت پیش‌بینی شده حرکت کرده، شاید وسوسه شوید و از ترس اینکه مبادا بعد از چند ضرر متوالی، همین یک معامله موفق را هم از دست بدهید، به معامله ورود کنید. بعلاوه، شاید در این شرایط بخواهید ضررهای قبلی را جبران کنید و با این اقدام متحمل ضررهای بیشتری شوید.

جومو

جومو (JOMO) چیست؟ با پادزهر قطعی فومو آشنا شوید

جومو (JOMO) مخفف کلمه ( Joy of Missing Out) به معنی لذت از دست دادن است. این کلمه متضاد فومو است. 

در جومو، لذت را جایگزین ترس می‌کنیم. این مفهوم برای تاکید بر این اصل است که هر لحظه زندگی حکمتی نهفته است و باید به این حکمت احترام گذاشت، درس گرفت، عبور کرد و لذت برد.

جومو به عنوان پادزهری هوشمندانه علیه فومو عمل می‌کند. یک معامله‌گر تحت تاثیر جومو می‌داند چکار می‌خواهد بکند، یک برنامه تجاری جامع دارد، وی بازار را تعقیب نمی‌کند در عوض منتظر فرصت‌های متناسب با استراتژی خود می‌گردد.

با ویژگی‌های یک معامله‌گر جومو آشنا شوید؟

تجربه لذت از دست دادن همیشه با یک سازوکار ثابت رخ نمی‌دهد؛ اما به‌راحتی می‌توان معامله‌گران جومو را تشخیص داد.

معامله‌گرانی که همواره از استراتژی خود راضی و مطمئن هستند. معامله‌گران جومو خوب می‌دانند که آنها مثل همه سرمایه‌گذاران دیگر در تمام 100% معاملات خود موفق نمی‌شوند و این کاملا عادی است. 

آنها همواره از یک استراتژی معقول استفاده می‌کنند و همیشه به اصول خود عمل می‌کنند و از این طریق شانس بیشتری برای دستیابی به موفقیت طولانی مدت دارند.

مقایسه خط فکر معامله‌گر جومو و فومو

معامله‌گر جومومعامله‌گر فومو
GBP/USD بسیار بی‌ثبات به نظر می‌رسد. با توجه به طرح معاملاتی من، برای ورود خیلی دیر است. باید منتظر بمانم.همه وارد این معامله شده‌اند. دلیل ندارد که من نیز این کار را نکنم.
من نمی‌خواهم با پولم قمار کنم. من با تحقیق معامله می‌کنم نه با حدس و گمان.من واقعا می‌خواهم این معامله سودده باشد (دست به دعا بر می‌دارد.)
با توجه به طرح معاملاتی من، این معامله، معامله خوبی خواهد بود، به آن وارد خواهم شد.شاید وارد این معامله بشوم. باید در مورد آن فکر کنم و بعدا وارد آن شوم.
من در وبینارهای آنلاین شرکت کرده‌ام و به خوبی می‌دانم در بازار چه خبر است.ظاهرا زمان خوبی برای معامله نفت است. در توییتر در مورد آن حرف زده‌اند.
من برخی از فرآیندها را خودکار کرده‌ام. فرصتی را از دست نمی‌دهم. نگران از دست دادن معاملات نیستم همیشه فرصتی برای معامله کردن وجود خواهد داشت.من نگرانم که فرصت را از دست بدهم. هرروز فقط نمودار را تماشا می‌کنم بدون اینکه معامله‌ای انجام دهم.

۷ مرحله برای تبدیل FOMO به JOMO

یک سیستم معاملاتی تدوین کنید

این برنامه معامله‌گران را هدایت می‌کند و کمک می‌کند تا بر روی معاملات خود تمرکز کنند. یک طرح معاملاتی خوب به شما می‌گوید چه زمان وارد معامله شوید و چه زمان از آن خارج شوید.

یک ژورنال معاملاتی داشته باشید

ژورنال معاملاتی به شما گزارشی از معاملات قبلی ارائه می‌کند تا بتوانید معاملات خود را تجزیه و تحلیل کنید. ایجاد یک ژورنال معاملاتی باعث می‌شود که معامله‌گران به جای دنباله‌روی از دیگر معامله‌گران، تنها به خودشان پاسخگو باشند.

از منابع معتبر و تخصصی استفاده کنید

وقتی معامله‌گران از اخبار و تحلیل‌های اخیر مطلع باشند، دیگر نیازی نیست که به معامله‌گران دیگر اعتماد کنند. این به شکستن چرخه فومو کمک شایانی می‌کند. پیروی از جمعیت عمدتا به خاطر این تصور است که دیگران چیزی را می‌دانند که آنها نمی‌دانند با استفاده از منابع تخصصی به این ترس غلبه کنید.

فرآیند‌ها را ایجاد کنید

بالاترین بازده از معاملات زمانی رخ می‌دهد که روتین‌هایی برای روش معامله‌گری خود ایجاد کرده باشید. کارآمدترین معامله‌گران کسانی نیستند که تمام روز به صفحه رایانه خود چشم می‌دوزند، بلکه آنهایی هستند که استراتژی‌های خاص خود را دارند و به خوبی بر استراتژی خود مسلط هستند.

به دیگران گوش دهید اما اطلاعات را فیلتر کنید

هدف لذت از دست دادن قطع ارتباط با دنیای معاملات نیست. بلکه هدف آن تشخیص اطلاعات مفید از اطلاعاتی است که می‌تواند موجب سردرگمی و افزایش فشار احساسی بر شما شود.

روانشناسی معامله‌گری خود را بهبود ببخشید

هرچقدر در مورد این موضوع تاکید کنیم باز هم کم است. در مورد تبدیل فومو به جومو نیز روانشناسی معامله‌گری می‌تواند نقش بسیار زیادی ایفا کند.

رابطه سلامت و معامله‌گری را فراموش نکنید

حتی افراد حرفه‌ای که از راه معامله‌گری امرار معاش می‌کنند، گاهی نیاز به آرامش دارند. معامله‌گری در هر سطحی نباید بر سلامتی شما اثری بگذارد. 

تمام معامله‌گران باید زمانی را به بهبود شرایط خود و توسعه سایر توانمندی‌هایشان اختصاص دهند.

آیا شما در زندگی و معاملات دچار فومو شده‌اید؟

فوموی کدام چارت‌ها و بازارها بیشتر شما را تحریک می‌کند؟

با تشکر از همراهی شما عزیزان

نوشتن دیدگاه