آشنایی با نرخ‌های اقتصادی اسپایک ساز + دومین استراتژی ترید خبر (قسمت سوم)

0 Comments

در قسمت سوم آشنایی با اخبار نرخ‌های اقتصادی اسپایک ساز به سراغ چند مورد از مهم‌ترین نرخ‌های دیگر خواهیم رفت که همیشه با دیدن این نرخ ها در تقویم اقتصادی احتمالا باید منتظر حرکات قیمتی شارپ بمانید. 

با فارکسر همراه باشید.

در قسمت اول و دوم 11 مورد از مهم ترین نرخ های اقصادی تاثیرگذار بر بازاراهای جهانی را بررسی کردیم. اگر قسمت اول و دوم را از دست داده اید از طریق لینک های زیر این دو قسمت را مطالعه نمایید.

آنچه در قسمت 3 خواهیم آموخت

12_میانگین درآمد ساعتی (Average Hourly Earnings)

میانگین درآمد ساعتی تغییرات در قیمتی است که مشاغل برای نیروی کار پرداخت می کنند و این نرخ بدون احتساب بخش کشاورزی، اندازه گیری می شود.

اثرات اخبار میانگین درآمد ساعتی

آمار بالاتر از حد انتظار باید به عنوان مثبت/ صعودی برای USD در نظر گرفته شود، در حالی که آمار پایین تر از حد انتظار باید به عنوان منفی/نزولی برای USD در نظر گرفته شود.

اخبار و نرخ های فارکس
Average Hourly Earnings

13_ ضریب اطمینان مصرف کننده (CCI) /  Consumer confidence index

شاخص اعتماد مصرف کننده (Consumer Confidence Index) یکی از معیارهای اقتصادی بسیار مهم در همه کشورها به‌حساب می‌آید و برای اندازه‌گیری میزان خوش‌بینی مصرف‌کنندگان نسبت به شرایط اقتصادی جامعه به کار می‌رود.

این شاخص درواقع نشان می‌دهد هر فرد نسبت به پایدار ماندن درآمدهای آتی خود چقدر مطمئن است؟ درصورتی‌که فرد اطمینان داشته باشد درآمد فعلی‌اش تا چندین سال آینده با نرخ رشد ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت، با خیال آسوده‌تری کالاها و خدمات موردنیاز خود را مصرف خواهد کرد.

این شاخص در کشورهای مختلف به‌صورت ماهانه و بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده از تعداد دو تا پنج هزار خانوار مصرف کننده محاسبه می‌شود و بخشی از آن نشان‌دهنده وضعیت فعلی و بخشی دیگر نشان‌دهنده وضعیت آتی اقتصاد است.

برای محاسبه این شاخص پنج سؤال اساسی از خانوارها پرسیده می‌شود:

۱- شرایط فعلی اقتصاد کشور چگونه است؟

۲- شرایط اقتصاد و تجارت در شش ماه آینده چگونه خواهد بود؟

۳- شرایط کار و درآمد خود را در حال حاضر توصیف کنید.

۴- شرایط کار، درآمد یا بیکاری را در شش ماه آینده چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

۵- پیش‌بینی شما از درآمد کل خانواده در شش ماه آینده چیست؟

 تاثیرات و اهمیت اخبار CCI

 

به‌طورکلی می‌توان گفت در شرایط اقتصادی مساعد، مصرف‌کنندگان با اعتماد بیشتری نسبت به آینده رفتار می‌کنید و خرید بیشتری انجام خواهند داد. از سوی دیگر، در شرایط رکود اقتصادی، مصرف‌کنندگان به سمت صرفه‌جویی و ذخیره کردن سرمایه و درآمد خود متمایل می‌شوند.

این شاخص در همه کشورها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص های اقتصادی، تأثیر بزرگی بر تعیین نرخ بهره بانکی، شاخص های بازار بورس و برنامه‌ریزی مؤسسات تجاری دارد. بااین‌حال هیچ‌گاه این شاخص در ایران محاسبه نشده و تأثیر آن بر سایر شاخص ها مورد بررسی قرار نگرفته است.

14_ شاخص مدیران خرید شیکاگو (Chicago PMI)

شاخص مدیران خرید شیکاگو یا Chicago PMI چیست؟

این گزارش توسط اتحادیه ملی مدیران خرید تهیه می‌شود و سطح سلامت کارخانجات در منطقه شیکاگو را نمایش می‌دهد. این شاخص مثل یک دماسنج کار می‌کند و برای ارزیابی وضعیت کسب‌وکارها استفاده می‌شود. 

این گزارش در انتهای ماه میلادی و در گزارش Chicago Report منتشر می‌شود. از آنجایی که این شاخص در آخرین روز ماه میلادی منتشر می‌شود، از آن برای پیش‌بینی شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا استفاده می‌شود.

تاریخ انتشار:

روز آخر هر ماه منتشر می‌شود.

ساعت انتشار:

15:00 به وقت GMT

شاخص PMI شیکاگو هم مثل تمامی شاخص‌های PMI بر پایه سطح ۵۰ طراحی شده است. هر عددی بالای ۵۰ به معنی رونق اقتصادی و هر عددی پایین‌تر از ۵۰ معنی رکود اقتصادی است.

اخبار فارکس

15_ سفارشات کالاهای بادوام / (Durable goods orders)

شاخص سفارشات کالاهای بادوام چیست؟

شاخص سفارشات کالا های بادوام (Durable goods orders) یک نظرسنجی ماهانه است که توسط اداره آمار ایالات متحده به انجام می‌رسد و به بخشی از روند فعالیت‌های صنعتی حساس است.

شاخص سفارشات کالاهای بادوام، نشان دهنده تغییرات میزان سفارشات جدید کالاهای بادوام در مدت زمانی مشخص است که توسط تولیدکنندگان داخلی، این سفارشات انجام شده‌است. تغییرات در ارزش کل سفارشات این کالاها در هر ماه، در دو نسخه اندازه‌گیری و منتشر می‌شود. کالاهای بادوام عموما اقلام گران قیمتی هستند که میزان دوام و میزان استفاده از آن‌ها به بیش از سه سال می‌رسد. در نتیجه، شرکت‌ها آن‌ها را به ندرت و فقط در صورت نیاز شدید و یا توسعه آن واحد صنعتی خریداری می‌کنند. 

برای مثال می‌توان به:

تجهیزات یارانه‌ای، ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات اداری و همچنین اقلام گران قیمت‌تر مانند بیل‌های مکانیکی، مخازن و حتی هواپیماها اشاره کرد. (هواپیماهای تجاری سهم قابل توجهی در شاخص سفارشات کالاهای بادوام را برای اقتصاد ایالات متحده تشکیل می‌دهند)

اگر در طول یک ماه، سفارش یک یا چند مولفه خاص افزایش شدیدی داشته باشد، آمار ماهیانه این شاخص تحت تاثیر این تغییر قرار می‌گیرد. به همین دلیل، بسیاری از تحلیل‌گران، آمار سفارشات بخش دفاعی و حمل و نقل را در شاخص سفارشات کالاهای بادوام، مورد بررسی قرار نمی‌دهند.

نحوه استفاده از داده‌های سفارشات کالاهای بادوام


سفارشات کالاهای بادوام یک شاخص کلیدی اقتصادی برای اقتصاددانان، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران است تا به وسیله آن سلامت اقتصادی را مورد سنجش قراردهند. از آنجا که تغییرات در میزان سرمایه‌گذاری‌ها بر روند رشد اقتصادی تاثیر بسیار زیادی دارد، برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم است که بتوانند این روندها را تشخیص دهند و از آن استفاده کنند.

شاخص سفارشات کالاهای بادوام می‌تواند اطلاعاتی راجع به رونق در تولید و فروش کارخانه‌ها در آینده ارائه دهد. عموما تولیدات کارخانجات یا سرمایه‌بر هستند و یا کاربر. هنگامی که سرمایه‌گذاری بر روی ماشین آلات کاهش پیدا می‌کند، کارخانه‌ها مجبور هستند برای جبران آن قسمت از کارخانه که اتوماسیون در آن شکل نگرفته است و یا دارای ماشین‌آلات قدیمی‌تری است، کارمند بیشتری استخدام کنند. این موضوع اگرچه بیکاری را کاهش می‌دهد اما حاشیه سود شرکت‌ها را نیز در بلندمدت کاهش خواهدداد.

کسب‌وکارها و مصرف کنندگان معمولا زمانی کالاهای بادوام را خریداری می‌کنند که اطمینان داشته‌باشند اقتصاد رو به بهبودی است. بنابراین، افزایش در سفارشات نشان دهنده روندی صعودی در رونق اقتصاد است. همچنین می‌تواند باعث افزایش قیمت‌ سهام شرکت در آینده نیز باشد.

تفاوت Core Durable Goods Orders و Durable Goods Orders

شاخص سفارش کالای بادوام در دو نوع منتشر می‌شود که نوع عادی آن (Durable Goods Orders) تمام کالاهای بادوام را شامل می‌شود ولی کالاهایی مثل هواپیما یا وسایل نقلیه دیگر که قیمت‌های بالایی دارند در تمام طول سال فروش ثابتی ندارند و ممکن ازست در بعضی ماه‌ها ناگهان حجم فروش این صنایع به شدت رشد کند و در بعضی ماه‌ها هیچ فروشی نداشته باشند بنابراین در نوع دوم از شاخص سفارشات کالای بادوام که Core Durable Goods Orders است تمام کالاهای بادوام به استثنای وسایل نقلیه موتوری لحاظ می‌شود. پس از نوع Core این شاخص نتیجه‌گیری دقیقتری از تغییرات آن می‌توان کرد.

زمان انتشار این شاخص در آمریکا:

شاخص سفارشات کالاهای بادوام تقریبا با گذشت ۲۵ روز از پایان ماه منتشر می‌شود. برای مثال داده ماه ژانویه، حدودا در ۲۵ فوریه منتشر می‌شود

اخبار فارکس

16_ پروانه و مجوز ساخت خانه‌های نوساز / (Building permits)

Building permits چیست؟

مجوزهای ساختمانی نوعی مجوز است که باید توسط یک دولت یا سایر نهادهای نظارتی قبل از اینکه ساخت یک ساختمان جدید یا موجود به طور قانونی انجام شود، صادر شود. اداره سرشماری ایالات متحده تعداد نهایی کل مجوزهای ماهانه ساختمان را در هجدهمین روز کاری هر ماه گزارش می کند.

تحلیل اخبار Building permits 

این گزارش ماهانه توسط اقتصاددانان و سرمایه گذاران بررسی می شود و از آنجایی که تمامی عوامل مرتبط با ساخت یک ساختمان فعالیت های اقتصادی مهمی هستند (به عنوان مثال تامین مالی و اشتغال)، گزارش پروانه ساختمانی می تواند اشاره ای اساسی به وضعیت اقتصاد در آینده نزدیک داشته باشد. نوع مجوزهای ساخت صادر شده می تواند نشانگر رشد یا رکود در بخش های خاصی از اقتصاد باشد.

به عنوان مثال، افزایش مجوزهای ساختمانی تجاری اغلب نشان می دهد که مشاغل در حال گسترش هستند یا شرکت های جدیدی در حال تاسیس هستند. اگر مجوزهای ساختمانی برای انبارهای بیشتر افزایش یابد، می تواند نشانه ای از افزایش تجارت در سال های آینده باشد.

forex

استراتژی شماره دو برای ترید با اخبار


در این روش نمودار را روی تایم فریم 1 دقیقه ای قرار می دهیم. پس از انتشار خبر منتظر می مانیم تا نرخ به میزان حداقل 30 پیپ در یک جهت حرکت کند. در این صورت جهت معامله تعیین می گردد. اگر 30 پیپ صعود صورت گرفت معامله از نوع خرید و اگر 30 پیپ نزول ایجاد شد معامله از نوع نزول خواهد بود.

برای ورود بایستی از خط روند و پرایس اکشن استفاده کرد تا ورود دقیقتری صورت گیرد. توجه شود که هدف اینست که در موج بلندی که قرار است در بازار صورت گیرد وارد شویم و یک معامله سودآور برای خود رقم بزنیم. بنابراین رسم خط روند و دقت کردن به شکل کندل ها بسیار مهم است.

حرکت 30 پیپی جهت معامله را مشخص می کند. اصلاح بعد از آن می تواند پولبک باشد. این اصلاح چند قله و کف می دهد و می توان خط روندی ترسیم کرد که شکست آن شروع حرکت بعدی بازار است و با حجم مناسب و تنظیم استاپ لاس می توان وارد معامله شد.

در صورتیکه تریگر خرید صادر شد و معامله بای باز شد استاپ لاس را زیر کف قبلی قرار دهید. اگر که معامله فروش باز کردید استاپ لاس در بالای قله قبلی قرار می گیرد.

منتظر بازگشت اصلاحی باشیم


برخی مواقع قیمت بعد از انتشار خبر یک حرکت سریع و شارپ می کند اما در اصلاح ساختاری مشابه با الگوهای اصلاحی که انتظار می رود از خود نمی سازد. به عنوان مثال پس از انتشار خبر 60 پیپ صعود شارپ صورت می گیرد و پس از آن 30 تا 40 پیپ نزول شارپ که ساختار آن شباهتی با یک اصلاح ندارد ایجاد می شود. در این گونه مواقع بهتر است کمی دیگر نظاره گر بازار باشیم تا دو الی سه و حتی بیشتر کندل رنج تشکیل شود. اگر قیمت یا نرخ به زیر کف کندل های رنج رفت معامله فروش و اگر قیمت بالاتر از قله کندل های رنج رسید معامله خرید باز می کنیم.

واضح است که استراتژی مورد بحث در اینجا یعنی یک حرکت سریع و نسبتا بزرگ و در پی آن یک پولبک و اصلاح و شکستن سطوح در آن اصلاح و آغاز ادامه حرکت اصلی یک استرتژی ترید موفق همیشگی بوده است و ما در اینجا این روش را بعد از انتشار خبر استفاده می کنیم. معمولا روند ایجاد شده پس از باز شدن ترید برای چند ساعت ادامه می یابد. اما صد در صد نیست و ممکن است باز هم روند تغییر کند. از این رو بهتر است روش باز کردن دو معامله و قرار دادن یک تارگت کوچک برای یکی و ریسک فری کردن دیگری انجام گیرد.

بازگشت سریع


برخی مواقع بعد از انتشار خبر قیمت پس از حرکت شارپ اولیه باز می گردد اما این بازگشت نیز شارپ است و تریگر ورود در جهت حرکت اول را نیز ایجاد نمی کند. در این حالت بهتر است صبر کنیم چون باز کردن معامله به احتمال زیاد منجر به زیان می شود.

ترید با اخبار

به عنوان نمونه فرض کنید حرکت اولیه 50 پیپ صعود باشد. در صورتیکه بازگشت نرخ از نقطه اولیه عبور کند طبق استراتژی منتظر می مانیم تا موقعیت برای باز کردن معامله فروش فراهم شود. بایستی چند کندل به صورت رنج یا ساختاری اصلاحی رو به بالا تشکیل گردد تا با شکست خط روند آن معامله فروش باز شود.

نوشتن دیدگاه