آشنایی با نرخ‌های اقتصادی اسپایک ساز + یک استراتژی ترید خبر (قسمت دوم)

0 Comments

در قسمت دوم آشنایی با اخبار نرخ‌های اقتصادی اسپایک ساز به سراغ 4 مورد از مهم‌ترین نرخ‌های دیگر خواهیم رفت که همیشه با دیدن این نرخ ها در تقویم اقتصادی احتمالا باید منتظر حرکات قیمتی شارپ بمانید. 

با فارکسر همراه باشید.

در قسمت اول 7 مورد از مهم ترین نرخ ها را بررسی کردیم. اگر قسمت اول را از دست داده اید از طریق این لینک قسمت اول را مطالعه نمایید.

 

آنچه در قسمت 2 خواهیم آموخت

مقدمه

همانطور که میدانید ما پرایس اکشن کار و تکنیکالیست هستیم و میتوانیم قبل از اخبار قیمت های مد نظر معامله‌گران را ذهن خوانی کنیم و حتما نیازی نیست که اخبار اقتصادی را مو به مو دنبال کنیم اما در سطوح حرفه ای ترید، اخبار به یکی از المان های اقتصادی تایید نقاط ورود و خروج تبدیل میشود که میتواند بسیار سود ساز باشد.

8_ نرخ بودجه/وجوه فدرال رزرو (federal funds rate)

اصطلاح نرخ وجوه/بودجه فدرال به نرخ بهره هدفمندی صندوق های فدرال توسط جلسه اعضای کمیته بازار آزاد فدرال تعیین می شود (FOMC) اشاره دارد. این نرخی است که بانک های تجاری با آن وام می گیرند و یا ذخایر مازاد خود را به یکدیگر وام می دهند. 

FOMC چیست؟

FOMC کمیته بازار آزاد فدرال و زیرمجموعه‌ای از سیستم فدرال رزرو است. کمیته با تصویب قانون بانکداری ۱۹۳۳ تشکیل شده است و هشت بار در سال برای تعیین نرخ هدف وجوه فدرال، که بخشی از سیاست پولی آن است، تشکیل جلسه می دهد. 

تاثیرات اقتصادی نرخ وجوه فدرال

نرخ وجوه فدرال یکی از مهم ترین نرخ های بهره در اقتصاد ایالات متحده است. این به این دلیل است که بر شرایط پولی و مالی تأثیر عمده‌ای می گذارد و به نوبه خود بر جنبه های مهم اقتصادی از جمله اشتغال، رشد و تورم تأثیر می گذارد.

این نرخ همچنین بر نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت، هرچند غیرمستقیم، روی همه چیز، از جمله وام‌های خانه و خودرو گرفته تا کارت‌های اعتباری، تأثیر می‌گذارد، زیرا وام دهندگان اغلب نرخ‌های خود را بر اساس نرخ اولیه وام تعیین می‌کنند.

دقت کنید

سرمایه گذاران نظارت دقیقی بر نرخ وجوه فدرال دارند. بازار سهام معمولاً به شدت به تغییرات نرخ هدف واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال، کاهش اندک در نرخ می تواند بازار را به جهش بالاتر با کاهش هزینه های وام برای شرکت ها وادار کند. 

بسیاری از تحلیلگران سهام به اظهارات اعضای FOMC توجه ویژه ای می کنند تا تلاش کنند تا درک کنند که نرخ هدف ممکن است به کجا برسد.

9_ تراز تجاری (Balance of trade)

تراز تجاری نسبت درآمدی صادرات یک کشور نسبت به واردات آن را نشان می‌دهد و یکی از مهم‌ترین مسائل اقتصادی کشورها است که بر ارزش پول ملی نیز تاثیر می‌گذارد.

در بعضی از منابع از آن به «صادرات خالص» با نماد (NX) یاد می‌شود، تفاوت بین ارزش پولی واردات و مقدار صادرات خروجی در طی یک دوره معین است. در واقع تراز تجاری معیار نسبت بین واردات و صادرات یک کشور است.

مثبت بودن تراز تجاری به معنی آن است که صادرات از واردات بیشتر بوده و به آن مازاد تجاری  یا trade surplace می گویند.

 

منفی بودن تراز تجاری به معنی آن است که صادرات از واردات کمتر بوده و آن را کسری تجاری یا trade deficit می گویند.

اهمیت تراز تجاری

تراز تجاری یکی از مؤلفه‌های مهم در سنجش توانمندی کشورها در تامین درآمدهای ارزی است تا بتوانند با جذب درآمد بیشتر هزینه‌های توسعه زیرساختی خود را تامین کنند و از درآمد ارزی برای سرمایه‌گذاری در تکنولوژی‌های جدید و توسعه اقتصادی استفاده کنند.

به عبارتی تراز تجاری نتیجه خالص صادرات یک جامعه است که در آن، مانده یا تراز مثبت، بیانگر صادرات بیشتر و مانده یا تراز منفی، بیانگر واردات بیشتر خواهد بود. در این تعریف، مقدار مثبت (در صورتی که صادرات بیش از واردات باشد) به نام «مازاد تجاری» مشخص و مقدار منفی به نام «کسری تجاری» یا «شکاف تجاری» شناخته می‌شود.

 

در واقع تراز تجاری (Balance of trade)، یکی از مهم ترین مسائل اقتصادی کشورها است. سیاستگذاران اقتصادی سعی می‌کنند که تراز تجاری در حالت تعادل قرار داشته باشد.

جنگ اقتصادی چین و آمریکا

نرخ تراز تجاری یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که چین و آمریکا را مدت‌ها در جنگ اقتصادی نگه داشته است و همین امر به تنهایی نشان دهنده اهمیت این نرخ اقتصادی است.

عوامل تاثیرگذار بر روی تراز تجاری

تراز تجاری به خودی خود پدید نمی‌آید و باید عوامل مختلف یک اقتصاد را در نظر گرفت که روی تراز تجاری صادرات و ورادات آن جامعه تاثیرگذار هستند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • هزینه‌های تولید زمین، نیروی کار، سرمایه و غیره
  • هزینه در دسترس بودن مواد اولیه کالاهای واسطه‌ها و ورودی‌های دیگر
  • حرکات نرخ ارز در بازه‌ای مشخص
  • مالیات و محدودیت تجارت
  • موانع غیر تعرفه‌ای مانند محیط زیست، بهداشت و استانداردهای ایمنی
  • در دسترس بودن ارز خارجی کافی برای پرداخت واردات
  •  میزان عرضه و تقاضا

10_ تراز حساب جاری (CURRENT ACCOUNT)

تراز حساب جاری مبادلات یک کشور با سایر نقاط جهان – به ویژه تجارت خالص کالا و خدمات، درآمد خالص آن از سرمایه گذاری های فرامرزی، و خالص پرداخت های انتقالی را در یک دوره معین، مانند یک سال یا یک چهارم ثبت می کند. . مثلا حساب جاری سه ماهه دوم سال 2021 ایالات متحده 190.3 میلیارد دلار بود.

حساب جاری نشان دهنده واردات و صادرات کالاها و خدمات یک کشور، پرداخت های انجام شده به سرمایه گذاران خارجی و نقل و انتقالاتی مانند کمک های خارجی است.

چه عواملی می تواند بر تراز حساب جاری تأثیر بگذارد؟

تراز تجاری یک کشور (صادرات منهای واردات) به طور کلی بزرگترین عامل تعیین کننده برای مازاد یا کسری بودن حساب جاری است. 

در طول دوران یک رشد اقتصادی قوی، حجم واردات معمولاً افزایش می یابد و اگر صادرات نتواند با همان نرخ رشد کند، حساب جاری با کسری مواجه خواهد شد. برعکس، در دوران رکود، اگر واردات کاهش یابد و صادرات به اقتصادهای قوی‌تر افزایش یابد، حساب جاری مازاد را نشان خواهد داد. 

نرخ ارز متغیر دیگری است که می تواند بر حساب جاری تأثیر بگذارد.

ترید با اخبار

11_ تغییرات نرخ بیکاری بخش غیر کشاورزی یا (NFP) یا NON-FARM EMPLOYMENT CHANGE

NFP چیست ؟

به مشاغل جدید غیر کشاورزی در مدت یک ماه در ایالات متحده را NFP می گویند و در اقتصاد ایالات متحده یک از مهم ترین شاخص ها می باشد و حتی به عنوان یک شاخص مهم در کل بازار نیز شناخته می شود. 

این شاخص تعداد کل کارهای اضاف شده به غیر بخش کشاورزی ، شاغلین دولتی ، افراد شاغل در منزل و شاغلین سازمان های غیر انتفاعی را طی یک ماه میلادی گزارش می دهد و نشان میدهد چه میزان فرصت شغل در طی دوره بوجود آمده و از بین رفته است. بنابراین گزارش NFP یک تصویر خوب از وضعیت کار در ایالات متحده آمریکا را به ما نشان میدهد.

چگونه بر اساس گزارش NFP ترید کنیم؟

گزارش NFP در اولین جمعه بعد از اتمام ماههای میلادی منتشر میشود و ساعت انتشار این گزارش به وقت ایران ساعت 17 می باشد. همانطور که در دوره های مدرسه فارکسر آموختید می توانید این گزارش را روی وبسایت ForexFactory.com  از قسمت CALENDER و یا سایر وبسایت هایی که تقویم های اقتصادی را به شما نشان میدهند مشاهده کنید.

 

توصیه میکنیم که قبل از انتشار این گزارش موقعیت های خود بر روی جفت ارزهای ماژور (که یک سمت آنها دلار است) و همچنین بر روی اونس طلا را ببندید. چون قدرت این گزارش معمولا باعث جهش های بزرگی در بازار میشود.

 

قبل از اینکه گزارش منتشر شود، باید نگاهی به اعداد مقابل گزینه Non-Farm Employment Change بیندازید.

ترید با اخبار

در اینجا مهمترین عددی که مد نظر ماست، عدد Forecast یا پیشبینی میباشد که توسط تحلیلگران اقتصادی مشخص شده است. عدد Previous هم مرتبط با رقم واقعی ماه گذشته است.

 

اما حالا باید منتظر باشیم و ببینیم که رقم واقعی که در قسمت Actual قرار میگیرد چه عددی است. در صورتی که این میزان بزرگتر از رقم پیشبینی (Forecast) باشد، این به سود دلار آمریکا خواهد بود و شاخص دلار را قوی تر خواهد کرد. قوی شدن شاخص دلار باعث افت سایر جفت ارزها در برابر دلار خواهد شد. بنابراین شما باید دلار را بخرید و سایر ارزها را بفروشید.

 

به عنوان مثال این جفت ارزها را باید بخرید:

 

USDCHF | USDJPY | USDCAD

 

و این جفت ارزها را باید بفروشید:

 

EURUSD | NZDUSD | AUDUSD | GBPUSD

 

قاعده کلی این است که:

وقتی شاخص دلار در اثر هر عاملی (گزارش های اقتصادی، اتفاقات سیاسی و… ) در حال قوی شدن است شما باید جفت ارزهایی که سمت چپ آنها دلار آمریکا قرار دارد را بخرید و جفت ارزهایی که دلار آمریکا در طرف راست شان قرار دارد را بفروشید. دقیقا مانند مواردی که در بالا گفته شد.

 

تاثیر شاخص دلار بر روی یورو

همچنین قوی شدن شاخص دلار به شدت روی یورو تاثیر میگذارد. چون بیش از 50% وزن شاخص دلار از یورو تشکیل شده است و با اوج گرفتن شاخص دلار، ریزش یورو نیز در برابر ارزهای دیگر شروع میشود.

استراتژی ترید با اخبار

در این روش تایم فریم نمودار را روی 15 دقیقه قرار می دهیم. علت آن اینست که در این تایم فریم پس از ایجاد حرکت ناگهانی و خشن اولیه باز هم فرصت گرفتن سود فراهم می شود. 

در همین ابتدای توضیح این استراتژی ذکر این نکته لازم است که این روش یک استراتژی عالی معاملاتی نیست. اما مطالعه و تمرین آن هم خالی از لطف نیست. بسیاری از تریدرهای موفق با مطالعه روش های مختلف به روش مختص خود رسیده اند و معاملات بسیار سودآور برای خود رقم می زنند.

شرط اول

در 15 دقیقه اول بعد از انتشار خبر هیچ اقدامی صورت نگیرد و تنها نظاره گر بازار هستیم. در 15 دقیقه اول یک کندل بزرگ تشکیل می شود. چک شود که اختلاف بین بالاترین تا پایین ترین نرخ حداقل 40% مقدار میانگین تغییر نرخ روزانه باشد. به عنوان نمونه اگر میانگین تغییر نرخ روزانه برابر با 100 پیپ است کندل 15 دقیقه ای بعد از انتشار خبر بایستی حداقل 40 پیپ باشد تا شرط ترید فراهم شود. اگر کمتر از این مقدار بود بهتر است از ترید پرهیز شود.

شرط دوم

حال دوباره 15 دقیقه صبر می کنیم تا کندل جدید تشکیل شود کندل ایده آل بایستی کاملا درون کندل قبلی خود قرار گیرد. به عبارت دیگر بالای کندل از بالای کندل قبلی پایینتر و پایین کندل از پایین کندل قبلی بالاتر باشد. کندل دوم که در درون کندل اول قرار گیرد نشان می دهد که بازار در حال استراحت برای شروع یک حرکت بزرگتر جدید است.

اخبار ترید

حال در بالای کندل دوم که به آن کندل اینساید نیز گفته می شود بای استاپ و در زیر آن سل اساپ قرار دهید. استاپ لاس اردر سل استاپ در بالای کندل و استاپ لاس اردر بای استاپ در زیر کندل قرار می گیرد.

ترید خبر

نوشتن دیدگاه