تحلیل بنیادی فارکس ۱۹دسامبر ۲۰۲۱ | رویدادهای منتهی به ۲۴دسامبر

0 Comments

آنچه در این مقاله میخوانیم

مقدمه

دو هفته آخر سال معمولاً برای تعطیلات و بازارهای کند رزرو شده است زیرا پس از پایان سال، بیشتر نقاط جهان از میزهای خود دور هستند.

 

در واقع، بسیاری از فعالان بازار به دلیل هجوم جلسات بانک مرکزی در هفته گذشته، معاملات را کمی زودتر به پایان رساندند. 

با توجه به اینکه شاخص S&P 500 در سال جاری تقریباً 20 درصد رشد کرده است، چرا ریسک از دست دادن سود را بکنیم؟

 

با این حال، از آنجایی که نوع Omicron از ویروس کرونا تا پایان سال رو به افزایش است، می تواند در بازارهای غیر نقدینگی مقداری نوسان ایجاد کند.

 

علاوه بر این، هنوز برخی داده‌ها وجود دارد که بازارها به دنبال آن هستند، مانند معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای نرخ تورم، یعنیCore PCE.

رویدادهای بانک‌های مرکزی

برای معامله گرانی که به دنبال این بودند که بانک های مرکزی بزرگ به دلیل افزایش تورم، در پایان سال به حالت تندروتر تبدیل شوند، ناامید نشدند!

فدرال رزرو، BOE و ECB همگی رعایت کردند. نرخ بهره بانک انگلستان یا BOE با 15 bps به 0.25٪ افزایش یافت.

فدرال رزرو ایالات متحده سرعت کاهش خرید اوراق قرضه را از 15 میلیارد دلار در ماه به 30 میلیارد دلار در ماه افزایش داد و عملاً به برنامه QE خود در مارس 2022 پایان داد.

در خلاصه پیش بینی های اقتصادی، اعضا به دنبال 3 نوبت افزایش نرخ در سال 2022 و 3 نوبت افزایش در سال 2023 هستند. !

بانک مرکزی اروپا کمی شیب کمتری داشت، زیرا اعلام کرد که برنامه خرید اضطراری بیماری همه گیر طبق برنامه در مارس 2022 به پایان می رسد. و اگرچه اعلام کرد که 40 میلیارد یورو اوراق قرضه در سه ماهه دوم، 30 میلیارد اوراق قرضه در سه ماهه سوم، و 20 میلیارد اوراق قرضه بعد از آن خواهد خرید و درها را برای افزایش احتمالی نرخ بهره در پایان سال 2022 باز گذاشت.

BOJ، اعلام کرد که خرید اوراق قرضه شرکتی را در پایان سال مالی خود (مارس 2022) متوقف می کند، که گامی به سمت کاهش خرید داراییها است. 

تنها موضوع ثابتی که این بانک‌های مرکزی به عنوان دلیلی برای تمایل «انقباضی» خود به آن اشاره کردند، افزایش تورم بود.

اخبار OMICRON

چیزی که به عنوان نوع دیگری از ویروس کرونا آغاز شد، به یک چالش احتمالی در سراسر جهان تبدیل شده است.

آیا این نوع مسری تر است؟ شاید

آیا افراد بیشتری بیمار خواهند شد؟ به نظر می رسد 

آیا افراد بیشتری در بیمارستان بستری خواهند شد؟ به نظر نمی رسد

آیا افراد بیشتری بر اثر نوع Omicron از ویروس کرونا جان خود را از دست خواهند داد؟ من یک ویروس شناس نیستم، اما به نظر نمی رسد.

احتمالاً نوع Omicron در طی چند هفته آینده به غالب ترین نوع در سراسر جهان تبدیل خواهد شد. آیا همه چیز دوباره خاموش می شود؟ محتمل نیست، به همین دلیل است که من این نوع را بیشتر یک چالش به جای یک بیماری همه گیر تمام عیار برچسب زدم.

این نوع ممکن است باعث کند شدن رشد اقتصادی در Q1 شود زیرا افراد بیشتری آلوده می شوند.

موارد جدید روزانه در شهرها و کشورهای سراسر جهان روز به روز در حال افزایش است. اما از آنجایی که انتظار می‌رود این موج بیشتر شبیه یک طوفان باشد تا یک ماه کم باران، کاهش سرعت رشد اقتصادی باید محدود شود.

چند هفته آینده مشخص خواهد شد که آیا این نسخه برای ماندن است یا به همان سرعتی که می رسد از بین خواهد رفت. همانطور که اشاره کردم من ویروس شناس نیستم و این فقط اطلاعاتی است که از نمای رسانه‌های خود جمع آوری کرده ام.

داده‌های اقتصادی

با کوتاه شدن هفته بدلیل کریسمس برای بسیاری از نقاط جهان، بیشتر داده ها به جلو منتقل شده اند. با این حال، از آنجایی که بسیاری از بانک‌های مرکزی هفته گذشته تشکیل جلسه دادند (و در کمترین زمان ممکن تا پایان ژانویه دوباره تشکیل جلسه نخواهند داد)، بسیاری از داده‌ها باید واکنش‌ها را خاموش کرده باشند. 

داده های مربوط به تورم برجسته ترین حرکت رو به جلو خواهد بود. به این ترتیب، داده های مهم تر هفته انتشار داده های PCE ایالات متحده و CPI ژاپن خواهد بود.

به نظر شما در این هفته چه اتفاقاتی برای بازار فارکس محتمل می‌باشد؟

با تشکر از همراهی شما فارکسری‌های عزیز

نوشتن دیدگاه