ترفندهای ژورنال نویسی حرفه‌ای جهت بهبود استراتژی معاملاتی

0 Comments

آنچه شما عزیزان در این مقاله خواهید خواند

اصن چرا باید ژرونال بنویسیم؟

در هرکاری که در حال ارتقا است، نیاز به یادداشت نتایج و نحوه شروع فرآیند می‌باشد. در بازارهای مالی نوشتن گزارش معاملات را ژورنال نویسی می‌گویند، گزارشی که منجر به بهبود کیفی استراتژی معاملاتی ما می‌شود, در ادامه نحوه نوشتن ژورنال را به طور علمی برای شما تشریح خواهیم کرد.

دانشجویان ما از همان ابتدا ملزم به نوشتن ژورنال معاملاتی می‌شوند و اساتید فارکسر اتفاق نظر دارند که ژورنال نویسی از مهمترین راه‌های رسیدن به موفقیت در معامله گری می‌باشد.

انواع ژورنال نویسی در بازارهای مالی

 • ژورنال به صورت گزارش معاملاتی
 • ژورنال تحلیلی

 دراین مقاله سعی و تاکید ما بر ژورنال تحلیلی می‌باشد زیرا مهمتر و تخصصی تر می‌باشد.

با فارکسر همراه باشید

ژورنال گزارشی شامل چه اجزایی می‌شود؟

گزارش گرفتن از اجزای تشکیل دهنده یک معامله (از شروع تا پایان) را ژورنال گزارشی می‌گویند.در این نوع گزارش ما می‌توانیم به دو شیوه عمل کنیم: 

 • با استفاده از برنامه اکسل برای خود جدولی تدارک ببینیم و در ستون های این جدول به ترتیب: قیمت ورود-تاریخ ورود-حد ضرر-حد سود-تاریخ خروج-نتیجه سود/ضرر رایادداشت و به ترتیب نتایج معاملات خود را اپدیت کرد.
 • اگر با پلتفرم متاتریدر در حال کار کردن هستید با گرفتن گزارش استیتمنت، این جدول در اختیار شما قرار میگرد و نیازی به نوشتن در اکسل نمی‌باشد.

اگر تازه کار هستید روش دوم را به شما پیشنهاد میدهیم.

 

یک ژورنال نویسی تحلیلی شامل چه اجزایی می‌شود؟

 1. دلیل و تحلیل ما برای ورود به معامله
 2. نتیجه معامله ما
 3. درسی که از این معامله گرفیم
 
 نکته‌: برای نظم بیشتر ژورنال این سربرگ‌ها (یا هر سربرگ فرعی که خواستید اضافه کنید) را با # (هشتگ) دسته‌بندی کنید.
 

1_ دلیل ورود به معامله

در این سربرگ از ژورنال نویسی باید به شرح استراتژی اتخاذ شده برای ورود به این معامله بپردازیم. دلایل ورود به معامله می‌تواند مختلف باشد و تحلیل های زیادی را در بر بگیرد ولی عمده تحلیل‌های مهم را باید بنویسید.

 

مثال: خلاصه تحلیل ورود به یک معامله

 

در 29ژانویه سال 2021 در پی آمدن گزارش gdp موقعیت خوبی برای فروش جفت ارز usdcad پیش آمد.

 می‌توانیم دلایل خود را اینطوری بنویسیم

امروز جمعه 29ژانویه گزارش بخش تولید ناخالص داخلی کانادا به میزان سه دهم درصد افزایش یافت.

همانطور که می‌دانیم این تغیر می‌تواند به شدت نرخ دلار کانادا رو افزایش بدهد و ارز دلار امریکا به دلار کانادا ضعیف شود نتیجتا به دنبال پوزیشن فروش هستم usdcad sell از منزل تکنیکال این جفت ارز در سقف 1.2875 تشکیل سقف دو قلو داده است که نشانه خوبی برای پوزیشن فروش است.

استاپ خود را میتوانم بر روی قله این سقف قرار بدهم وحدسود خودرا با ریسک به ریوارد را به نسبت 1:2 در قیمت 1.2800 قرار می‌دهم.

2_ نتیجه معامله

بعد از نوشتن قسمت دلیل ورود به معامله , معامله گر باید صبر کند و به قیمت اجازه بدهد که به سمت هدف حرکت کند. 

وقتی میگوییم هدف، از هدف منظور ما حد سود و یا حد ضرر می‌باشد! 

از خوبی های ژورنال نویسی این است که به تریدر یا میدهد تا هیچوقت حد سود و ضرر خود را جابجا نکند. جابجا کردن حد ضرر از بزرگترین و متداول ترین اشتباهاتی می‌باشد که معامله گران تازه کار به آن دچار می‌شوند.

بعد از انجام معاملات چه چیزی را بنویسیم؟

 

در نتیجه معامله اگر حد سود فعال شد فقط ذکر اینکه “حد سود فعال شد” کافی می‌باشد. (لطفا اگر سود کردید مغرور نشید هیچ‌وقت، امیدوارم همیشه سودده باشی دوست من:))

 

ولی اگر حد ضرر ما فعال شد باید به طور دقیقی دلیل اینکه چرا قیمت به حد سود ما نرسید را بنویسیم. مهمترین نکته این بخش به اصطلاح ” باگ گیری از استراتژی” یا همان یافتن دلایل ضعف استراتژی ما می‌باشد.

دلایل ضرر را یادداشت کنید و عبرت بگیرید

 

دلایل ضعف استراتژی می‌تواند متشکل از سخنرانی های سیاسی باشد که بازار را دچار نوسان می‌کند و یا اینکه اتفاقی مانند دیتاهای تقویم اقتصادی حدضرر ما را فعال میکند. 

همچنین می‌تواند دلایل تحلیلی باشد به فرض مثال در یک معامله خرید قیمت در سقف یک کانال بلندمتی قرار دارد و ما اجازه تثبیت قیمت در سقف کانال را نمی‌دهیم و وارد پوزیشن خرید میشویم که در بسیاری از موارد منجر به فعال شدن حدضرر ما می‌شود.

 

 

نمونه ای از نتیجه معامله

 

در معامله خرید 2 ژانویه بر روی طلا حدضرر من فعال شده است. از دلایلی که منجر به فعال شدن حدضرر من می‌تواند باشد توییت آقای ترامپ درباره چین که منجر به تنش سیاسی شد و قیمت طلا کاهشی شد.

همچنین در تایم 4ساعته قیمت طلا در سقف کانال صعودی بود که با توجه به واکنش به سقف کانال قیمت طلا کاهش یافت.

و هر نکته دیگه‌ای که بخاطرش متحمل ضرر شدید. 

 

 

3_ درسی که از این معامله گرفتیم

نوشتن این بخش از ژورنال نویسی به دور از خودخواهی و همچنین پافشاری باید درس هایی که گرفتیم را در کمال صداقت یادداشت بکنیم. 

درس‌های اشتباهت رو مرور کن

مرور این بخش به طور هفتگی توصیه می‌شود که هر هفته در ژورنال هایی که می‌نویسم این بخش را مورد مطالعه قرار بدهیم تا خود را با پیشرفتی که در این زمینه  داشتیم مقایسه بکنیم. 

نمونه ایی از این مثال در زیر برای شما عزیزان قرار داده شده است:

 •  هیچوقت در موارد حساس سخنرانی قبل از مشخص شدن ننتیجه سخنرانی معامله ای باز نکنم 
 • در تایم فریم های مختلف قیمت را بررسی کنم و اگر در تایم فریم بالاتر قیمت در نقاط مقاومت است صبر میکنم که این محدوده تثبیت و شکسته شود سپس وارد معامله شوم. 
 • در جریان معامله هیچوقت حدضرر خود را بزرگتر و حدصود خود را کوچک نکنم.
 • و هر درس دیگر…

نکات تکمیلی ژورنال نویسی

 • تمام معاملات خود را ژورنال نویسی بکنیم
 • تمام اتفاقات را یادداشت بکنیم -در ژورنال نویسی همیشه صداقت کافی را به خرج بدهیم.
 • احساسات خود را یادداشت کرده تا به مرور احساسی عمل کردن را در معامله گری کنار بگذاریم.
 •  درژورنال نویسی هیچ چیزی احمقانه و مایه شرم ما وجود ندارد!تمامی احساسات و اتفاقات باید نوشته شود.
 • بهتر است برای هر ژورنال نویسی یک اسکرین شات از چارت گرفته شود و به اسم آن ژورنال پرینت گرفته و پیوست بکنیم. (واسه شروع ژورنال نویسی لازم نیست جز اینکه وسواس زیادی داشته باشید ولی حرفه‌ای ها میدونن چه حرکت جالبیه)
 
با تشکر از همراهی شما فارکسری عزیز

نوشتن دیدگاه