چگونه یک سیستم مدیریت مالی حرفه‌ای برای ترید طراحی کنیم؟

0 Comments

اصول طراحی سیستم مدیریت مالی حرفه‌ای

مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک

مقدمه

احتمالاً در مورد افرادی که پول خود را در معاملات فارکس و ارزدیجیتال از دست داده اند زیاد شنیده اید ، درست است؟ 

دلیل اینکه بسیاری از معامله گران پول خود را در بازارهای جهانی از دست می دهند به دلیل کم تجربگی است که منجر به غفلت از عملکرد مدیریت مالی و مدیریت ریسک در تجارت می شود.

مدیریت مالی و مدیریت ریسک دو مقوله گره خورده به یکدیگر می باشند که شما به عنوان معامله گر بازارهای جهانی باید در هر دو زمینه مدیریت ریسک و سرمایه خبره شوید، به عنوان مثال وقتی از شما سوال شود:

حاضر به ریسک کردن ریسک کردن چند درصد از کل سرمایه اکانت خود در یک ترید هستید؟ همزمان مدیریت مالی و مدیریت ریسک در این سوال نهفته است.

 ما در این مقاله کاربردی ترین نکات و استراتژی های مدیریت مالی و مدیریت ریسک را به شما عزیزان تقدیم می کنیم زیرا یکی از مهمترین نکاتی که تفاوت بین یک معامله گر حرفه ای و یک معامله گر کال مارجین شده را رقم می زند رعایت نکات مدیریت مالی و مدیریت ریسک است.

اهمیت عملکرد مدیریت مالی و مدیرت ریسک در معاملات 

ایجاد ستاپ های معاملاتی بعد از مدتی تمرین و کسب تجربه برای شما آسان خواهد شد، اما یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که یک تریدر سوده و یک تریدر ضررده را در کوتاه مدت و بلند مدت می سازد سیستم مدیریت مالی و مدیریت ریسک اوست.

رعایت کردن مدیریت مالی شما را به قله های موفقیت و ثروت سازی در بازارهای مالی میرساند و رعایت نکردن مدیریت مالی باعث کال مارجین شدن قطعی شما خواهد شد، پس با دقت نکات زیر را مطالعه فرمایید و با توجه به نکات گفته شده در این مقاله یک سیستم مدیریت مالی شخصی متناسب با سیستم معاملاتی خودتان تنظیم کنید و به آن پایدار باشید.

ابتدا این نکته را به خاطر داشته باشید

اگر تازه کار خود را شروع کرده اید ، باید خود را به خوبی آموزش دهید! نگرش شما نسبت به تجارت در بازارهای مالی باید مانند سایر حرفه ها باشد. این همان چیزی است که به موفقیت شما کمک خواهد کرد. 

توصیه می شود مهارت های معاملاتی جدیدی را که یاد میگیرید، ابتدا با استفاده از حساب معاملاتی آزمایشی توسعه دهید . مدتی از این طریق معامله کنید تا استراتژیهای مختلف معاملات را همراه با نحوه کار در بازارهای مختلف درک کنید. 

هرچه بیشتر یاد بگیرید و استراتژی های مدیریت مالی را در بازارهای جهانی اتخاذ کنید ، برای شما و نتایج هدف شما بهتر است. 

در ضمن ما با سیستم‌های انتقام جویانه مدیریت مالی مارتینگل و آنتی مارتینگل و چیزهای عجیب غریب و منسوخ شده کاری نداریم. ما در این مقاله 2 تکنیک محبوب و کاربردی را به شما خواهیم گفت.

با فارکسر همراه باشید

2 ریسک تجاری که باید آنها را کنترل کنید

1_ مقدار اولیه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی جهانی 

حاضرید چند درصد از کل حساب بانکی خود را وارد بازارهای جهانی کنید؟

با توجه به اینکه سالیانه در ایران حداقل  ۳۰% الی 40% تورم وجود دارد و این یعنی اگر پول شما در بانک بماند خود به خود در عرض یک سال ۳۰ الی 40 درصد از ارزش خود را از دست خواهد داد.

یعنی اگر موجودی حساب بانکی شما در حال حاضر ۱۰۰ میلیون تومان ارزش دارد، در سال آینده در همین تاریخ حداکثر 70 الی 60 میلیون تومان ارزش خواهد داشت!

حالا این تصمیم با شماست که چند درصد از این ۳۰ الی 40 درصد که در سال آینده وجود نخواهد داشت را در بازارهای جهانی سرمایه گذاری کنید.

2_ ریسک به ازای هر ترید (بسیار مهم)

 

ابتدا با قانون اساسی 2 درصد آشنا شوید

قانون 2% یک استراتژی مناسب برای انواع سبک‌های سرمایه‌گذاری است. اگر تریدر فعال‌تری هستید، یک قانون محافظه کارانه‌تر می‌تواند نجات‌بخش باشد. در این مورد، اجازه دهید این قانون را به عنوان قانون 1% تغییر دهیم. این تصمیم به مدیریت ریسک و سرمایه شما برمیگردد.

این قانون حکم می‌کند که شما نباید بیش از 2% از حساب خود را در یک معامله واحد ریسک کنید. این بدان معناست که اگر ایده معاملاتی شما اشتباه باشد و قیمت به حد ضرر شما برخورد کند، تنها 2درصد از حساب خود را از دست می‌دهید.

بعد از انتخاب ریسک مورد نظر (مثلا 2%) دو روش کاربردی را میتوانید استفاده کنید.

برای درک بهتر این دو روش یک اکانت 1000 دلاری را فرض کنید:

معرفی دو سیستم مدیریت مالی ترید

 انواع روش های مدیریت مالی در دنیا وجود دارد اما در ادامه با 2 تا از بهترین ها آشنا خواهید شد. 

روش مدیریت اول: ریسک 2% ثابت از سرمایه اولیه به ازای هر ترید

با فرض اکانت 1000 دلاری در این حالت در هر ترید باید 20 دلار یعنی 2% ثابت از سرمایه اولیه را ریسک کنید، یعنی اگر 50 معامله به طور مداوم ضرر کنید حساب شما صفر می‌شود.

کاربرد روش اول

این روش مدیریت مالی محبوب، اغلب در سیستم های معاملاتی حرفه ای استفاده میشود که مانند تک تیرانداز  قادر به شکار معاملاتی با R:R بهینه هستند.

روش مدیریت دوم: ریسک 2% از موجودی باقی مانده به ازای هر ترید

در این حالت کم ریسک، شما 2% از موجودی باقی مانده خود را در هر ترید ریسک میکنید، یعنی در ابتدا که حساب شما 1000 دلار است، درمعامله اول 20 دلار ریسک میکنید و در صورت ضرر حساب شما تبدیل به 980 دلار میشود.

حالا در معامله دوم به جای اینکه 20 دلار ریسک کنید، 19.6 دلار (2% از 980 دلار) را ریسک میکنید و باز هم ضرر میکنید، در معامله سوم 19.2 دلار (2% از 960.4 دلار) را ریسک میکنید و…

 در این حالت مدیریت مالی اگر 300 معامله به طور مداوم ضرر کنید باز هم 2.33 دلار در حساب شما باقی خواهد ماند!

کاربرد روش دوم

این سیستم مدیریت مالی کم ریسک مخصوص سیستم هایی است که تعداد تریدهای بیشتری در آن انجام میشود. برای شروع تریدهای خود میتوانید از این سیستم استفاده کنید.

کدام سیستم مدیریت مالی بهتر است؟

هر کدام از این سیستم های مدیریت مالی کاربردهای خاص و متفاوت خود را دارند که با توجه به استراتژی‌ معاملاتی و تایم فریم و عملکرد سیستم و نوع معاملات شما باید مورد استفاده قرار گیرد. 

ابتدا این استراتژی ها را در حساب دمو تست کنید و تا شرایط خاص هرکدام را تجربه کنید و با دید بهتری سیستم مدیریت مالی مورد نظرتان را برای خود بهینه و شخصی سازی کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید از قسمت همیار ترید VIP فارکسر اقدام به رفع اشکالات سیستم معاملاتی خود نمایید.

 

حجم (VOLUME) | کلید مدیریت مالی و مدیریت ریسک

وقتی پنجره new order را برای ترید جدید باز میکنید، باید sl و tp و volume را معین کنید. (مشخص کردن هر 3 قبل از فشردن دکمه ترید از واجبات است) در مقالات قبل در مورد sl و tp صحبت کردیم و امروز خواهید آموخت که حجم یا volume را چگونه مشخص کنیم. 

قدم به قدم تا محاسبه حجم (VOLUME) معاملات

فرض کنید یک فرصت معاملاتی را در چارت EUR/USD پیدا کرده‌اید و مکان قرار گیری حد ضرر و حد سود هم با توجه به تحلیل‌ها تعیین کرده‌اید و حال قصد محاسبه حجم معامله را دارید تا خودتان را آماده ورود به معامله کنید. 

وارد لینک زیر شوید و اطلاعات مورد نظر  را وارد کنید تا حجم معاملاتی را برای شما محاسبه کند.

پیشنهاد و راهنمایی ورود اطلاعات جهت محاسبه حجم معاملاتی

  • Currency Pair
  • Account Currency
  • Account Size
  • Risk Ratio, %
  • Stop-Loss, Pips
  • Trade Size (Lots)

Currency Pair

جفت ارزی که قصد انجام ترید آن را دارید انتخاب کنید، در این مثال EUR/USD

سیستم مدیریت مالی

Account Currency

روی usd قرار دهید اگر حساب معاملاتی شما بر حسب ارز دلار است. (یا هر ارزی که کار میکنید)

Account Size

در این قسمت باید میزان کل موجودی اکانت خود را وارد کنید. با توجه به فرض‌های قبلی اکانت 1000 دلاری داریم پس 1000 را وارد میکنیم.

Risk Ratio % یا Swap with money؟

اگر قصد دارید از روش مدیریت مالی دوم که بالاتر به آن شاره شد استفاده کنید، باید درصد ریسک ثابت به ازای هر ترید مثلا 2% را وارد کنید.

ریسک 2 درصد از موجودی باقی مانده

اما اگر قصد دارید از روش اول استفاده کنید، ابتدا Swap with money را انتخاب کنید تا Risk Ratio به Money USD تبدیل شود، حالا عدد 20 (یعنی 2% ثابت 1000 دلار) را جایگزین کنید.

ریسک ثابت به ازای هر ترید

Stop-Loss, Pips

فاصله حد ضرر تا نقطه ورود (مثلا 30)

Trade Size (Lots)

 

این عدد را خود سایت با توجه به جفت ارزی که انتخاب میکنید، برای شما به طور اتوماتیک ثبت میکند و نیازی نیست تغییر دهید. 

مثلا این عدد در جفت ارز EUR/USD این عدد 1 میباشد. 

 calculate

در نهایت CALCULATE را فشار میدهید تا حجم برای شما محاسبه شود و آن را در volume جایگزاری کنید.

 

شاید با خودتان بگویید چرا در هر دو روش مدیریت سرمایه گفته شده در این مقاله به جواب 0.07 رسیدیم؟ 

اگر از این دو سیستم در دراز مدت و کوتاه مدت بک تست بگیرید خودتان متوجه خواهید شد که نتایج هرگز یکسان نخواهند بود.

شما با توجه به شرایط مختلف معاملات و استراتژی خود، می‌توانید در چهارچوب منطق و اصول با اعداد بالا بازی کنید تا به بهترین سیستم مدیریت مالی متناسب با سیستم خودتان در بلند مدت و یا کوتاه مدت برسید.

 

نکات طلایی مدیریت مالی و مدیریت ریسک

ساخت یک سیستم مدیریت مالی بهینه متناسب با شخصیت و شرایط شما در زندگی و تجارتتان بسیار کارآمد خواهد بود. به همین خاطر باید به سطوحی از خودشناسی در تجارت برسید، این یکی از مهمترین نکات در طرح اولیه کلیه سیستم های تجاری دنیا است.

تحمل ریسک تهاجمی

کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای ترید تحمل ریسک تهاجمی دارند. تریدرها و مؤسساتی که منابع و تجربه لازم برای انجام تحلیل عمیق را دارند می‌توانند در بازارهای ناپایدار با ریسک بالا سرمایه‌گذاری کنند. این گروه از تریدرها را می‌توان به عنوان مهاجم و بی‌باک طبقه‌بندی کرد.
 

تحمل ریسک متوسط

رویکرد این سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری با توازن ریسک به ریوارد است. آنها افق‌های زمانی متوسطی را در پیش گرفته و دارایی‌های خود را با منطق مدیریت میکنند.
 

تحمل ریسک محافظه‌کارانه

این روش عمدتاً توسط تازه‌واردان در صنعت ترید اجرا می‌شود. آنها دارایی‌های با سطوح نوسان ناچیز را ترجیح می‌دهند. 
این افراد عمدتاً بازنشستگان یا سرمایه‌گذاران جوان با دارایی کم یا بدون دارایی پشتیبان هستند.

آستانه درد خود را مشخص کنید

پس از تعیین سطوح ریسک و طرح‌بندی برای هر معامله، قسمت باقی مانده تعیین آستانه درد شماست. در یک روز بد، بازار می‌تواند ضرر قابل توجهی به شما وارد کند. اینجاست که آستانه درد مشخص می‌شود.

 

آستانه درد سطحی است که در آن پس از باخت مداوم، معامله را متوقف می‌کنید. مبارزه با بازار عاقلانه نیست. در این صورت، بارها و بارها بازنده خواهید شد.

 

هر تریدری رزوهای بد را تجربه خواهد کرد. یک سری متوالی از ضررها می‌تواند اعصاب شما را به هم بزند، چه یک معامله‌گر تازه کار باشید و چه یک تریدر با تجربه.

مدیریت سرمایه در بازارهای جهانی یعنی حس بقا و بودن

استفاده از سفارشات توقف ضرر برای هر معامله ای که شروع می کنید، مهمترین گام برای حمایت از کارهای مدیریت مالی است. سفارشات توقف ضرر از سرمایه گذاری شما در برابر تغییرات غیرمنتظره بازار محافظت می کند. 

 

یک استراتژی خوب مدیریت پول مبتنی بر بقا است. همیشه به یاد داشته باشید که بقا در اولویت است و سود بعد از بقا حاصل می شود.

 

یک طرح معاملاتی متفکرانه ایجاد کنید

یک برنامه معاملات داشته باشید و در همه موارد به آن پایبند باشید. برنامه شما شامل استراتژی های مدیریت ریسک و مدیریت مالی شما خواهد بود. 

این طرح تجاری به شما کمک می کند احساسات خود را تحت کنترل داشته باشید و به شما این امکان را می دهد تا بدون احساس ترس و بلاتکلیفی بدانید چه زمانی سود خود را تحویل دهید یا ضرر خود را متوقف کنید. 

این امر نظم و انضباطی را وارد معاملات شما می کند که برای موفقیت در مدیریت مالی فارکس ضروری است. این امر ارتباط مستقیمی با مدیریت مالی ندارد. در واقع ، این بیشتر در مورد ایجاد یک رویکرد منضبط در تجارت است که به عملیاتی شدن وظایف مدیریت مالی کمک می کند.

غرامت سرمایه از دست رفته

به یاد داشته باشید که جایگزینی سرمایه از دست رفته کار دشواری است. به عنوان مثال ، اگر با سرمایه گذاری ۵۰۰۰ دلار ۱۰۰۰ دلار ضرر کنید. این درصد از دست دادن معادل ۲۰٪ مانده اصلی شماست. 

برای جبران این ضرر ، باید ۲۵٪ از همان مبلغ باقی مانده ۴۰۰۰ دلار را بدست آورید. همچنین باید به اسپرد و کمیسیون های مرتبط با تجارت توجه کنید ، زیرا این نیز هزینه بالقوه ای را برای شما به همراه دارد.

 اطمینان حاصل کنید که می توانید تمام هزینه ها و سایر هزینه های انجام شده را تأمین کنید تا تأثیر منفی عمده ای بر زندگی شما نداشته باشد.

تعیین سودآوری معاملات

به یاد داشته باشید که همه معاملات سودآور نخواهند بود. حتی تریدرهای حرفه‌ای نیز ضرر می‌کنند. ضرر کردن بخشی از معامله است، 

شما فقط باید این واقعیت را بپذیرید. نکته اصلی که باید در نظر بگیرید نسبت سود/ضرر است. در حالت ایده‌آل، باید 3 به 1 یا حداقل 2 به 1 باشد.

در پلتفرم‌های معاملاتی مانند tradingview کافی است با استفاده از ابزارهای long position و short position، نقطه ورود و خروج خود را مشخص کرده و نسبت ریسک به ریوارد را مشاهده کنید.

واقع بین باشید

یکی از دلایل ناامیدی معامله گران جدید این است که انتظارات آنها واقع بینانه نیست. آنها ممکن است فکر کنند که معاملات مکرر و بیش از حد به آنها کمک می کند تا سریعتر به بازده سرمایه خود برسند، و من متاسفم که به شما اطلاع بدهم که این اصلاً درست نیست. 

این کار بی پروایی ، سهل انگاری و بی مسئولیتی است. با این حال ، بهترین معامله گران بازدهی ثابت دارند. تعیین اهداف واقع بینانه و حفظ رویکرد تجارت محافظه کارانه روش صحیح شروع تجارت است.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید فارکسری‌های عزیز

نظرات و سوالات خودتون رو در قسمت کامنت‌های سایت یا اینستا با ما در میون بذارید

نوشتن دیدگاه