اصول بنیادی یک ترید استاندارد در 4 گام ضروری

0 Comments

الفبای ضروری انجام یک ترید

0 تا 100 ترید | از تحلیل تا فشردن دکمه معامله

مقدمه‌ای بر ترید در بازارهای جهانی (فارکس، ارزدیجیتال و ...)

انجام یک معامله موفق و سودده همواره یکی از بزرگترین آرزوهای معامله‌گران بازارهای مالی بوده و هست که حتی برخی اوقات برای بزرگان بازار هم در ابتدا کار دشواری به نظر می‌رسیده ولی با پشتکار و همچنین اضافه کردن چاشنی صبر و تجربه و دانش که پایه این بازار می‌باشد، توانسته‌اند به سودهای کلان در ازای ریسک‌های به مراتب پایین دست یابند.

در مقاله امروز فارکسر به این اصول و همچنین چگونگی انجام یک معامله موفق از صفر تا صد می‌پردازیم.

با ما همراه باشید

گام اول: انتخاب چارت مناسب جهت تحلیل

اولین گام و یکی از مهمترین موارد برای انجام یک ترید موفق انتخاب چارت مناسب برای تحلیل می‌باشد. از آنجایی که تحلیل طبق مبانی پرایس اکشن بر اساس رفتار و واکنش قیمت به نواحی مهم مقاومتی و حمایتی می باشد (در تریدهای سطح پیشرفته حتما لازم نیست که قیمت در این نواحی باشد) ، می توان از آن بر روی تمامی چارت ها و در تمامی بازارها استفاده نمود. 

اما دقت داشته باشید که در هر روز ممکن است فقط برخی از چارت ها در نقاط مناسب جهت ترید قرار داشته باشند و ما باید به دنبال چارتی بگردیم که قیمت در آن و برای آن روز در منطقه مناسبی قرار داشته باشد.

نکات مهم تحلیل چارت

می توان در چارت ها و در تایم فریم روزانه محدوده‌های مقاومت و حمایت را مشخص نمود و بعد بررسی کرد که قیمت در کجا نسبت به این محدوده ها قرار گرفته و در تایم های 15 و ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعته به دنبال سیگنال باشیم و به صورت ذهنی برآورد تقریبی از نسبت ضرر به سود (R : R) را محاسبه نمود و بعد بین چارت ها چارتی که بیشترین احتمال جهت به سود نشستن را به ما می دهد را انتخاب کرد.

مثال:

برای مثال اینجا من جفت ارز دلار نیوزلند به دلار امریکا (NZD/USD) را انتخاب نمودم. در تایم یک ساعته دیدم یک الگوی کیو ام (QM) احتمالی در حال شکل گیری است که میزان ضرر آن در برابر حد سود کم می باشد و ارزش ریسک دارد.

فرض می کنیم طبق تصویر ما در محدوده کادر مستطیل شکل قرار داریم و می خواهیم چارت رو بررسی کنیم.

آموزش ترید
الگوی QM با خطوط سفید مشخص شده‌اند

همانطور که در تصویر فوق می بینید با خطوط زیگزاگ سفید رنگی که مشخص کرده ام در انتهای موج یک قله بالاتر از قله قبلی دیده شده و این احتمال که قرار است یک الگوی qm داشته باشیم رو واسه من افزایش داده است.

حالا به تایم روزانه میرم و نواحی مقاومت‌ها و حمایت‌ها رو مشخص می کنم.

آموزش ترید
در تایم فریم روزانه محدوده مقاومت‌ها و حمایت‌ها را مشخص میکنم

گام دوم : انتخاب تحلیل مناسب

حال می پردازیم به انواع دید تریدرهای مختلف و اینکه چگونه تریدر موفق باید نگاه جامع به چارت داشته باشد و به اصطلاح نقشه خوان خوبی باشد و چشم عقابی داشته باشد.

یک حالتی که می توان گفت خیلی از تریدرها بر این اساس ترید می کنند شکست یک سطح و استفاده از اوردر از نوع استاپ برای آن شکست می باشد. به تصویر زیر دقت کنید:

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید قیمت در گام نخست یک بار یک سطح مقاومتی را شکسته و یک عده عجول و مبتدی همان جا وارد پوزیشن خرید می شوند و صبر نمی کنند که کندل شکست تثبیت بشه. در ادامه قیمت نزول کرده و دوباره به زیر خط مقاومت آمده است وتعدادی از این عزیزان با ضرر خارج می‌شوند و کسانی که کمی تجربه بیشتر دارند صبر می کنند ببینند آیا از کف قبلی قیمت عبور می کنه یا خیر. می‌بینید که قیمت به کف قبلی نرسیده و مجدد به سمت خط مقاومت حرکت کرده است.

یک عده دیگر از عزیزان بعد از عبور قیمت برای اولین بار از مقاومت صبر می کنند تا کندل تثبیت بشه و همانطور که می‌بینید قیمت با یک شادوی بلند مقاومت رو شکسته و بدنه به اندازه کافی از مقاومت عبور نکرده است و در اینجا این عده متوجه می شوند که این یک شکست معتبر نبوده است و وارد معامله نمی‌شوند.

در ادامه قیمت با یک کندل خوب موفق به عبور از مقاومت شده و می توان به عنوان یک ترید بای استاپ در محدوده قله قبلی گذاشت با حد ضرر مشخص شده حد سود حداقل برابر با این حد ضرر و یا حد سود یک عدد ثابت و دلخواه.

من قیمت ورود و استاپ و نهایت حرکت قیمت در جهت پوزیشن رو مشخص کرده‌ام. مشاهده می کنید که مقدار ریسک نسبت به سود بالاست و عقل سلیم میگه این ترید مناسب ورود نیست.

در تصویر بعد حالت دیگر انتخاب یک عده از تریدرهای عزیز رو نشان می دهم و اون رو از لحاظ ارزش ورود بررسی می کنم.

آموزش ترید

بعضی از تریدرها بعد از شکست از اوردر لیمیت در محدوده شکست جهت ورود به معامله استفاده می‌کنند. 

من در اینجا مشخص کرده‌ام در چه قیمتی میشه با بای لیمیت وارد شد و بر اساس ریسک به ریوارد ۱ ، تی پی را درکجا باید قرار داد و مشاهده می کنید که قیمت به تی پی نرسیده و در ادامه استاپ را لمس کرده است و یا در حالت خوش بینانه می توان گفت شاید تی پی لمس شده باشد (به دلیل اختلاف قیمت ناچیز بین برخی بروکرها). 

نذار بازار گولت بزنه

خب تا اینجا بزرگان بازار موفق شده‌اند عده زیادی رو گول بزنند. اما تریدرهایی که بر اساس پرایس اکشن و رفتار قیمت تصمیمی گیری می کنند با چشم عقابی خودشون احتمال شکل گیری یک الگوی مهم در این سیستم را مشاهده کرده اند و در ذهن خودشون رفتار آینده قیمت را تا حدودی ترسیم کرده اند.

گام سوم : نحوه تنظیم یک معامله و پیدا کردن نقاط ورود و SL و TP

در اینجا هم حالت های مختلفی می شه ترید کرد. به تصویر زیر دقت کنید.

در تصاویر زیر ترید در تایم فریم ۱۵ دقیقه و 1 ساعت رو نشون دادم که بر اساس الگوی qm (علاقه خاصی به الگوها ندارم فقط واسه شفافیت بیشتر و درک بهتر توضیحات این مثال‌ها رو بیان میکنم ) میشده واردش شد و نسبت حد ضرر به حد سود رو مشاهده کنید که چقدر مناسب و عالی بوده است.

آموزش ترید

ازقبل گفتم که با مشاهده احتمال حرکت قیمت به سمت محدوده مورد نظرم، من میام و بر اساس محدوده کف قبلی (L) اوردر بای لیمیت رو قرار میدم. 

یک اوردر درمرز بالای محدوده ، یک اوردر در مرز پایین اوردر و اوردر دیگر در میانه کندلی که این محدوده را در گذشته شکسته است. در تصویر فوق من این سه اوردر را نشان داده‌ام. پس اوردرهای زیر را داریم :

  • Buy Limit @ 0.6989
  • Buy limit @ 0.6993
  • Buy Limit @ 0.6998

تعیین حد ضرر

همین طور با توجه به پایین ترین کف یعنی LL حد ضرر را با احتساب اسپرد عدد ۰٫۶۹۶۳ در نظر قرار می‌دهم. حد سود اولیه هم در محدوده قله ی بالاتر یعنی HH قرار می گیرد. 

دقت کنید در تصویر فوق محل فرضی که فرض کرده‌ام ما در اون موقعیت چارت را دیده ام را نشان داده ام و من در آن زمان قله ی بعدی را هنوز ندیده ام . 

بعد با گذشت زمان می شود تی پی را ویرایش کرد و به اون قله منتقل کرد و همچنین پوزیشن را ریسک فری نمود تا بتوانیم بیشترین پیپ ممکن رو از این تحلیل بگیریم.

خب تا اینجا ما نقشه و پلن معاملاتی خودمون رو هم طراحی کردیم. گام بعدی تعیین حجم معامله به منظور مدیریت سرمایه می باشد.

گام چهارم : تعیین حجم ورود به معامله و مدیریت سرمایه

فرض می کنم که بالانس حساب ۱۰۰۰ دلار می باشد. میزان ریسک معقول برای هر ترید بین 1 تا ۳ درصد کل سرمایه در نظر میگیرند. من در اینجا با فرض ۳ درصد ریسک روی ترید مثال را ادامه می‌دهم.

۳ درصد بالانس ۱۰۰۰ دلار یعنی در این معامله من می تونم تا ۳۰ $ ضرر بدم و بیشتر از اون مجاز نیستم.

 

به سراغ پلن معاملاتی میرم و قیمت میانگین اوردرها رو تعیین می کنم. این کار برای این انجام میشود که بعد بر اساس این قیمت مقدار پیپ حد ضرر را محاسبه کرده و جهت تعیین حجم ورود استفاده کنم.

در این مثال میانگین قیمت ورود عدد ۰٫۶۹۹۳۳ به دست آمد. حالا فاصله ی این قیمت تا قیمت حد ضرر یا استاپ را که ۳۰ پیپ است بدست می آورم.

در مرحله بعد حساب می کنم با چه حجمی ۳۰ پیپ حرکت معادل ۳۰ دلار خواهد شد. خب واضح است که بر طبق لات استاندارد من میتوانم برای این ترید با حجم ۰٫۱ لات وارد معامله خرید بشوم.

در بالا و در پلن معاملاتی خود من سه نقطه ورود تعیین کرده ام. الان حجم رو هم بدست آورده ام. پس میام این حجم رو بین سه اوردر تقسیم می کنم و اوردهای خودم رو تنظیم می کنم.

وضعیت اوردرها

Buy Limit – ۰٫۰۳ lot @ 0.6989 , stop: 0.6963

Buy Limit – ۰٫۰۴ lot @ 0.6993 , stop: 0.6963

Buy Limit – ۰٫۰۳ lot @ 0.6998 , stop: 0.6963

تعیین حد سود

در تصویر بعدی می بینید که تی پی ها بر اساس محدوده های مقاومت و حمایت در گذشته بازار و در تایم فریم های روزانه و هفتگی بدست آمده است.

نتیجه نهایی اوردرها

Buy Limit – ۰٫۰۳ lot @ 0.6989 , stop: 0.6963 , TP3: 0.7203

Buy limit – ۰٫۰۴ lot @ 0.6993 , stop: 0.6963 , TP2: 0.7146

Buy Limit – ۰٫۰۳ lot @ 0.6998 , stop: 0.6963 , TP1: 0.7069

 

آموزش ترید

می توان به صورت دیگری نیز پوزیشن ها را مدیریت نمود

  • با عبور قیمت از سطح LH استاپ ها را به نقطه ورود منتقل کرد.
  •  با عبور قیمت از HH استاپ را به زیر کف قبلی منتقل کرد.
  • در ادامه با تشکیل هر کف بالاتر و جدید استاپ ها رو به زیر ان منتقل کرد و برای هر سه پوزیشن تا محدوده TP3 صبر نمود.

در حالت فوق می شود حداکثر پیپ را از ترید گرفت ولی خب مستلزم بررسی مکرر چارت درساعات مختلف می باشد.

خودتان می توانید حساب کنید که این ترید با ۳٪ ریسک می توانسته تا چند درصد سود به شما برساند. کافیست در هفته ۴-۳ نمونه ازاین ترید ها پیدا کنید .

 

رفتار هیجانی ممنوع | در بازارهای جهانی منطقی باشید

اشتباهی که اکثر عزیزان دارند این است که توقع دارند با سرمایه کم سود های بالا ببرند. نکته جالب اینجاست که مثلا اگر کسی در کار خرید یا فروش ماشین است، وقتی بر روی پراید معامله می کند با 1 میلیون تومن سود هم قانع بوده و معامله را به سر انجام می رساند. آن کسی هم که دنبال سود 10 میلیونی یا بیشتر است خب به دنبال خرید و فروش ماشین های گران قیمت تر می رود.

شما هم اگر می خواهید سودهای بالا ببرید باید به همان نسبت سرمایه بیشتری هم داشته باشید. اگر سرمایه بالا ندارید پس باید قطره قطره جمع کنید تا دریا شود. هرچند همانطور که در ترید بالا می بینید قطره هاش همچین کوچک هم نیستند. ولی مهم این است که شما اجازه نداده اید بیشتر از ۳ درصد سرمایه‌تان در ریسک خطر قرار بگیرد که آن را هم در اولین فرصت به صفر رسانده اید.

بدترین حالت ترید فوق از دست دادن ۳ درصد سرمایه و معادل ۳۰ دلار بوده است که می توان امیدوار بود در ترید بعدی با دقت عمل بیشترآن را جبران کرد. حالت خوب آن هم سود مناسب بوده است که باید خدا رو شاکر باشید و به دنبال موقعیت مناسب بعدی طبق همین گام ها بروید.

تعیین دقیق تر نقطه ورود

در بالا تصویری در تایم ۱۵ دقیقه هم از این جفت ارز نشان دادم و گفتم که بهتر است برای تعیین و تایید نواحی از تایم های بالاتر استفاده کنید. 

ولی می توانید برای پیدا کردن نقطه ورود مناسبت تر و کم ریسک تر از این تایم استفاده کنید. وقتی شما در تایم یک ساعته احتمال تشکیل یک الگوی قیمتی را دادید می توانید به تایم ۱۵ دقیقه مراجعه کنید و اونجا طبق همون تصویر و بر اساس کف و قله های اون تایم نقاط ورود را تعیین کنید.

تعیین استاپ و تی پی در همان تایم یک ساعته یا بالاتر که اگر دقت کنید درحدود ۲۰ پیپ پایین تر می توانستید وارد شوید و با استاپی در حدود ۱۰ پیپ و با همون ریسک سه درصد با حجم های بالاتری نیز وارد شوید. که البته نیاز به تمرین و تجربه بیشتر هم دارد.

 شما چه گام مهمی رو قبل از انجام ترید انجام میدید؟

مثلا چک کردن تایم معامله؟

چک کردن اخبار؟

پیشنهادات و سوالات خودتون رو در قسمت نظرات با ما به اشتراک بذارید.

با تشکر از همراهی شما فارکسری‌های عزیز

آموزش ترید رایگان و VIP برای همه سطوح | مدرسه فارکسر

بیشتر بخوانید | بیشتر بدانید

نوشتن دیدگاه