اگر این 5 اشتباه رو انجام بدی، قیمت به حد ضررت میخوره

0 Comments

رایج ترین اشتباهات در قرار دادن حد ضرر معاملات

شاید برای کسی که از این بازار ضربه خورده باشد و تمام یا قسمتی از سرمایه خود را از دست داده باشد، لزوم گذاشتن حد ضرر از مهمترین ملزومات انجام یک معامله تلقی شود.

حتما می‌دانید که داشتن حد ضرر یکی از ابزارهای مهم مدیریت ریسک است. با این حال مهم است که بدانید چگونه می‌توان به طور صحیح دستور توقف ضرر را اعمال کرد.

اگر از قوانین مدیریت ریسک پیروی نکنید، خیلی سریعتر از آنچه فکرش را بکنید پول از دست خواهید داد و از این بازار کنار گذاشته خواهید شد.

در اینجا به بزرگترین اشتباهاتی که ممکن است در هنگام قرار دادن حد ضرر به آن برخورد کنید را برای شما آماده کرده‌ایم. 

با فارکسر همراه باشید

1_ حد ضرر را خیلی نزدیک در نظر نگیرید

همانطور که می‌دانید، حرکات بازار در برخی موارد بسیار پیچیده و گیج کننده است و ممکن است که قبل از حرکت به سمت معامله مورد نظر شما، در خلاف جهت نیز حرکاتی را انجام دهد.

اگر شما حد ضررهای کوچکی را قرار دهید، یعنی به نقطه ورود بسیار نزدیک باشد، ممکن است که با اندک حرکت بازار در خلاف جهت مورد نظر شما، حد ضرر فعال شده و در نتیجه فرصت خوبی را برای سود گرفتن از دست بدهید.

2_ حد ضرر را خیلی دور در نظر نگیرید

یکی دیگر از اشتباهات تریدرهای تازه‌کار، گذاشتن حد ضررهای خیلی دور است. معامله‌گران بنا بر تجربه از مورد شماره 1 و استاپ لاس خوردنهای متمادی، سعی می‌کنند تا حد ضررهای خود را بزرگتر در نظر بگیرند تا از حرکتهای بازار خود را در امان نگه دارند.

برای اینکه این اشتباه را شما انجام ندهید، همیشه نسبت ریسک به ریوارد(R/R) را در نظر بگیرید. این نسبت مشخص می‌کند در ازای از دست دادن چند دلار می‌خواهید چه مقدار دلار بدست آورید.

 

یک مثال ساده R/R

به عنوان مثال اگر نسبت ریسک به ریوارد شما ۱:۳ باشد، به این معنی است که شما با در خطر قرار دادن یک دلار حاضرید ۳ دلار بدست آورید. 

با تنظیم یک استراتژی ریسک به ریوارد خوب، شما به راحتی می‌توانید از این بازار به صورت متوالی سود دریافت کنید.  

3_ گذاشتن حد ضرر درست در نقاط حمایت و مقاومت

وقتی شما حد ضرر را درست در نقاط حمایت و مقاومت قرار می‌دهید می‌تواند منجر به فعال شدن آن قبل از حرکت به سمت نقطه هدف شما گردد، چون بازار معمولا عادت دارد نقاط حمایت و مقاومت را یکبار دیگر ببیند(پولبک).

سعی کنید نقطه حد ضرر را همیشه حداقل به اندازه چند پیپ بالاتر یا پایین‌تر از نقاط حمایت و مقاومت قرار دهید.

4_ قبل از ورود به معامله، در مورد حد ضرر خود تصمیم بگیرید

این یک نکته کاملا واضح و مشخص است اما گاهی اوقات معامله‌گران آنرا فراموش می‌کنند. شما باید در مورد نقطه دقیق ورود خود، اهداف سود و جلوگیری از زیان، قبل از اینکه معامله را باز کنید، تصمیم بگیرید.

 این گام استراتژیک هرگونه احساسات را از تصمیم شما حذف می‌کند، زیرا شما فقط نمودار را زیر نظر داشته‌اید و جهت قیمت را بر اساس آن پیش‌بینی کرده‌اید.

5_ انتقال حد ضرر به نقطه ورود برای گرفتن سود بیشتر

گاهی اوقات وقتی می‌بینید بازار در جهت معامله شما پیش می‌رود، هیجان زده می‌شوید و بدون در نظر گرفتن شرایط فعلی بازار، حد ضرر خود را به نقطه ورود به معامله منتقل می‌کنید. 

این کار ممکن است شما را دچار یک سری ضررهای ناخواسته کند (از جمله پرداخت سواپ و کمیسیون بدون اینکه شما در معامله سودی کسب کرده باشید).

بعد از ورود به یک معامله، شما باید قادر باشید تا در مورد حرکت حد ضرر خود تصمیم بگیرید. مثلا مشخص کنید اگر قیمت بالاتر/پایین تر از یک قیمت خاص شد، تحلیل من برای ورود به این معامله اشتباه بوده. 

شما باید یک پلن معاملاتی منحصر به فرد خود داشته باشید. این پلن به شما کمک خواهد کرد تا از معاملات احساسی دور باشید.

انتقال حد ضرر فقط در صورتی ممکن است که در بازار ثابت شود. به طور مثال اگر یک حمایت یا مقاومت شکسته شد، این می‌تواند دلیل خوبی برای جابجایی حد ضرر شما باشد. 

سخن پایانی با تریدرهای عزیز

قرار دادن حد ضرر برای هر معامله‌گری بسیار حیاتی است و یک بخش مهم و لاینفک در هر استراتژی معاملاتی می‌باشد. با این حال اگر آنرا در جای اشتباهی قرار دهید می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

اجتناب از اشتباهات رایجی که در این مقاله آورده شد، می‌توانند به شما کمک کنند تا حد ضررهای خود را در مکان درست قرار دهید و به آسانی ریسک خود را پایین بیاورید.

به نظر شما بهترین مناطق برای قرار دادن حد ضرر چه مناطقی است؟

با تشکر از همراهی شما فارکسری های عزیز

نوشتن دیدگاه